Anket
Sitemizi değerlendirin

11 Mrt 19:00Etkili Dualar

Güzel Ahlak Sahibi Olmak için Dua
Güzel Ahlak Sahibi Olmak için Dua

Güzel Ahlak Sahibi Olmak için DuaGüzel Ahlak Sahibi Olmak için Dua


Güzel ahlak sahibi olmak için her gün 174 kere "Ya Kuddüs" esması okunur. Merhamet duygusu için hergün 100 defa "Ya Rahman " okunur.

İnananların en temel özelliklerinden birisi, merhametli olmaktır. Merhamet sahibi insanlar, Allah’ın yarattığı her şeye sevgiyle yaklaşırlar. Affedici ve bağışlayıcıdırlar. Tabii ki böyle davranmalarının tek sebebi, Yüce Allah’ın merhametinin tecellisidir.

Merhametli olmak için, herhangi bir zorlamada bulunmazlar. Allah tarafından içlerinde olan bu duygu sayesinde hep yoğun bir sevgi vardır. Allah sevgisi…İçinde Allah sevgisi olanlar "merhametlidirler"

Peygamber efendimiz (s.a.v)Allah`ın merhametinin büyüklüğünü ve insanlardaki merhametin kaynağı olduğunu dile getirdiği bir hadislerinde şöyle buyurur: "Allah merhametini yüz parçaya ayırdı, doksan dokuz parçasını kendi yanında tuttu, bir parçasını yeryüzüne indirdi. İşte bu bir parça rahmet sebebiyle, yaratıkları birbirine merhamet eder. (Buhari).

İnananların merhamet duygusu vardır.

Merhamet sahibi insanlar, yumuşak huylu olurlar. Kalp kırmazlar. Karşılarındaki insan hata dahi yapsa, yüzlerine vurup, kişiyi küçük düşürmezler.

Aksine bir insanın hatasını yüzüne vurmak, o insanı küçültür.

Sadece, tenkit etmek amacıyla değil, doğru yolu göstermek amacıyla hatalarını telafi etmelerine yardımcı olurlar.

Müminler, zor durumda olan canlıya karşı, içlerinde merhamet, acıma duygusu hissederler. Elbette ki bu da Allah sevgisinden ileri gelir.

Gerçek sevgi, sadece Allah’a duyulan sevgidir ve onun yarattıklarına karşı duyulan sevgide, merhamet duygusu vardır.

Sonsuz güce sahip olan Allah’a karşı duyduğumuz sevgide, merhamet yoktur. Çünkü o en üstündür.

Merhametli insanlar, her şartta zor durumda olanlara yardım elini uzatırlar. Maddi ve manevi elinden ne geliyorsa, en iyisini yapmaya çalışırlar.

İstemeyerek de olsa kimseyi üzmezler. Böyle bir hatada bulunsalar, içleri acır, üzülürler. Hemen telafi etmeye çalışırlar.

Yaşamlarının her alanında merhametli olan güzel ahlak sahibi insanlar, huzurlu bir yaşam sürerler.


Etiketler: Güzel Ahlak, Güzel Ahlak için dua, Ahlak Sahibi Olmak için Dua
Benzer makaleler:
Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Kod:
Kodu Güncelle
Kodu girin: