Kayıt ol Giriş
Giriş на сайт
Dua Sitesi
Yeni Makaleler
Bugün, 01:19
3
0
Bugün, 01:03
4
0
Dün, 00:27
22
0
» » Yemekten Önce Okunacak Dualar

Yemekten Önce Okunacak Dualar

15.05.18
Yazar: Adminn
Gösterim: 95
Yorumları: 0
Yemekten Önce Okunacak Dualar

Yemekten Önce Okunacak DualarYemekten Önce Okunacak Dualar


Yemekten önce dua etmek Peygamberimizin bir sünnetidir, hiç ihmal etmediği güzel bir âdetidir. Çünkü dua nimetin Allah’tan geldiğini bilmektir ve Allah’a şükretmektir. Yiyeceğimizi bereketlendirmek için mutlaka dua okumalı ve başlangıçta besmele çekmeliyiz. Ancak bu sayede yediğimiz bize hayır edebilir. Aynı zamanda da Allah’a da şükretmiş oluruz. Verdiği nimetin kadrini takdir etmiş sayılırız. Aksi halde hep yediğimiz ve içtiğimizden sorumlu durumdayız. Peygamberimiz bir şey yiyip içmeden önce besmele okumuş, sonunda da Allah’a hamt etmiştir. Peygamber Efendimiz yemeğe başlamadan önce şöyle dua ederdi.
Okunuşu: Allahumme barik lena fima razektena ve kına azabennar, bismillah.

Anlamı:

Allah’ım; rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle, Allah’ın ismiyle başlıyorum. Peygamber Efendimiz ( sav ), yemeğe besmele ile başlanmasını şu hadislerle belirtmiştir. Besmele çek! Sağ elinle ye! Hep önünden ye! Bir başka hadiste de durumu şöyle açıklamıştır. Biriniz yemek yerken besmele çeksin. Şayet yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutursa, hatırladığı anda “bismillahi evvelehü ve ahirehü ( baştan sona bismillah ) desin, buyurmuşlardır.
Yemekten önce elleri yıkamayı da ihmal etmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Evinin hayrını isteyen, yemekten önce ve sonra elini yıkasın.

Bir başka rivayette ise yemekten önce şu duanın okunması tavsiye edilmiştir.

Okunuşu: Allahume bârik lenâ fima razaktenâ ve kınâ azâbennar, Bismillah

Anlamı:

Allah’ım; rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle. Allah’ın ismiyle başlıyorum.
  
Kategori: Etkili Dualar
Etiketler: kısa yemek duaları, kısa yemek duası, sofra duası, yemek sonrasi dua


Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (0)
Yorum ekle
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seç | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Resimdeki kodu
girin:*
Kodu Güncelle