ilahirahmet
Anasayfa » İslami Bilgiler » 4 Büyük Melek ve Görevleri Nelerdir

4 Büyük Melek ve Görevleri Nelerdir

4 Büyük Melek Ve Görevleri Nelerdir

4 Büyük Melek Ve Görevleri Nelerdir

Yüce Rabbimiz tarafından gerek dünya üzerinde ve gerekse de ahiret aleminde çeşitli alanlarda faaliyetler gerçekleştirmesi açısından çok sayıda nurani varlıklar da olarak bilinen melekler yatırılmış ve görevlere tabi tutulmuştur.

Bu meleklerden en büyükleri olan 4 büyük melek ve görevleri nelerdir hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunmakta faydalar görmekteyiz. Cebrail, İsrafil, Mikail ve Azrail a.s olmak üzere 4 büyük meleklerin farklı alanlarda farklı görevleri bulunmaktadır.

1- Cebrail

Meleklerin en üstünü ve en büyüğü olan Cebrail a.s, Yüce Rabbimizim kitaplarını tüm peygamberlere ulaştırıp tebliğ etmek ile görevlendirilmiştir. Ayrıca diğer 3 büyük melekten farklı olarak Yüce Rabbimize daha yakın olması sebebiyle Cebrail a.s, meleklerin efendisi olarak da bilinmektedir. Peygamber efendimiz ile birlite Yüce Rabbimizin katına yükselen Cebrail a.s bu bakımdan ayrıca efendimizin ahirette mükafat yurdu olan cennet yurdunun katmanlarını ve azap yurdu olan cehennemin katmanlarını göstermiştir. Bu bakımdan gerek Yüce Allah’a ve gerekse de onun tüm peygamberlerine en yakın konumda bulunan melek Cebrail a.s olmuştur.

2- Mikail

Yüce Rabbimiz tarafından görevlendirilen4 büyük melek ve görevleri nelerdir Mikail a.s ilse, yeryüzünde rüzgar, yağmur, deprem gibi doğa olaylarında görev almaktadır. Dünya üzerinde Yüce Allah’ın emri ile meydana gelen tüm doğa olayları yalnızca bu meleğin kontrolünde bulunmaktadır.

3- Azrail

Ölüm meleği olarak da bilinen Azrail a.s’ın diğer 3 büyük melekten ayrılan özelliklerinden biri de, görevinde tek başına hareket etmemesidir. Dolaysıyla müslüman ve kafirlerin ruhunu almakla görevli olan Azrail a.s, vazifesinde ayrıca yardımcıları ile hareket etmektedir. Azrail a.s insan ve cinlerin ruhlarını almak ile görevlendirilmiştir.

4- İsrafil

4 büyük melekten biri olan İsrafil a.s ise, kıyamet günü kopacağı günde Yüce Rabbimizin emri doğrultusunda sur adını alan bir boruya üflemekle görevlidir. Öyle ki, kıyametin kopması ile birlikte ölen insanların yeniden diriltilerek mahşer meydanına sevk edilmesinde de İsrafil a.s görev alacaktır.

4 Büyük Melek Görevini Kusursuz Olarak Mı Yapmaktadırlar?

Yalnızca 4 büyük melek ve görevleri nelerdir değil, Yüce Rabbimiz tarafından görevlendirilen tüm melekler görevlerini kusursuz bir şekilde yerine getirmektedirler. Bu bakımdan 4 büyük meleğin de Yüce Rabbimiz tarafından aldığı görevi kıyamet gününe kadar kusursuz bir şekilde yerine getirmektedirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.