Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2021

Bereket Duası ve Ya Rezzâk Esması

Sponsor Reklam

Bereket Duası ve Ya Rezzâk Esması

Bereket Duası ve Ya Rezzâk Esması

Bereket Duası ve Ya Rezzâk Esması

Allah’ım! Onların ölçülerini, tartılarını, her türlü ticari iş ve işlemlerini mübarek ve bereketli eyle.

Bereket Duası ArapçaBereket Duası Arapça

“Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, Yâ Zel Celâli ve ikram. Es’elüke bismikel azîmil-a’zami, enterzukanî helâlen tayyiben. Allahümme in kâne rızkunâ fissemâi enzilhu, ve in kâne fil ardi ezhirhu ve in kane ba’iden karribhu, ve in kâne kâriben yessirhü, ve in kâne kalîlen kessirhü ve in kâne kesîren ihfazhü bilbereketi”

Anlamı: “Ya Allah, Ya Rab, ya Hayyü ya Kayyûm. Ya Zel Celali vel-ikram. Yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim. Bana helâl rızık ver. Allah’ım, eğer rızkımız semada ise onu indir. Eğer yerde ise onu çıkar. Uzakta ise onu yaklaştır. Yakın ise kolaylaştır. Az ise çoğalt. Çok ise onu bereketlendir.” Bu mübarek dua rızkımızı çoğaltmak ve bereketli olmasını sağlamak içindir. Rızkımız yerde, gökte, az ve çok her ne ise onu Mevla’dan istiyoruz. Rızkımızın bilhassa helâl olması için bu duayı ısrarla tekrar edersek, faydasını yakında inşallah görürüz.

Bereket Duası ve Ya Rezzâk Esması

Şimdi de Allahu Teala’nın evrende bulunan bütün varlıklara rızık ve nimet dağıtan varlığının yüce tecellisi olan Ya Rezzâk esmasını, gözlerimizi kapatarak 77 defa okumamız gerekiyor. Ya Rezzak esmaül hüsnasını gözlerimiz kapalı bir şekilde, 77 defa okurken Allah’ın dünyadaki bütün varlıkları en güzel şekilde besleyen ve onları nimetleri ile rızıklandıran bu yüce esmasının anlamı üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

Daha sonra gözlerinizi açıp aşağıdaki duayı yaparak bereket duasını bitirmiş olacağız: “İlahi hiç kimsenin haberdar olmadığı en gizli varlıkların bile rızkını en güzel şekilde temin eden ve onlara türlü türlü nimetler ile rızıklar gönderen sonsuz ihsan hazinene itimat ve istinat ediyorum. Varlığının sonsuz hatırı ve yüce kudretinin güzelliği hürmetine, bereket ve rızık amacıyla sana el açan bu kulunu, içinde bulunduğu türlü sıkıntılardan ve musibetlerden uzak tut. Beni ve ailemi, iletişim ve ilişki içerisinde olduğum bütün güzel insanları, bereketine ve zenginliğine mazhar kıl. Amin.” Bu dua ile birlikte bereket duası bitirilir.

Bereket Duası Arapça

اَللَّهُمَّ باَرِكْ لَهُمْ فِي مِكْيَالِهِمْ وَبَارِكْ لَهُمْ فِي صَاعِهِمْ وَمُدِّهِمْ

Türkçe Okunuşu: “Allahümme bârik lehüm fî mikyâlihim ve bârik lehüm fî sâ’ıhim ve müddihim.”

Anlamı: Allah’ım! Onların ölçülerini, tartılarını, her türlü ticari iş ve işlemlerini mübarek ve bereketli eyle.

Bu duanın kaynağı şu hadisi şeriftir: Enes bin Malik (Allah ondan razı olsun) rivayet edildiğine göre Peygamberimiz çiftçilik ve ticaret ile uğraşan Medine halkı için “Allah’ım! Onların ölçülerini, tartılarını, her türlü ticari iş ve işlemlerini mübarek ve bereketli eyle” şeklinde dua etmiştir.

Ruh-ul-beyan” da diyor ki, “Eshâb-ı Kehfin Kur’an-ı kerim harfleri ile isimleri yazılı kâğıdı evinde, iş yerinde, üstünde bulundurmak insanı hastalıklardan korur, bereket verir
Tarlaya bereket gelmesi için, mahsûlün uşrunu vermeli, sonra Eshâb-ı Kehfin isimleri dört kâğıda yazılıp, ayrı ayrı sarılıp, tarlanın ayak basmıyan dört köşesine gömülmelidir.

Türkçe Bereket Duası

Allahım beni ailemi milletimi ve devletimi koru tüm inananlara yardım et hiçbir müslüman kuluna zorluk darlık gösterme hastalara şifa dertlilere deva borçlulara ödeme kolaylığı ver Allahım tüm zorluklar senin için çok kolaydır dilediğine dilediğinden dilediğin kadar verirsin çünkü bitmez tükenmez hazinenin sahibi sadece sensin Allahım bize öncelikle iman sonra sağlık sonrada helalinden bol ve bereketli kazançlar nasip eyle Yarab.Amin.

Yarabbi! Kazancımıza bereket ihsan eyle, helalinden en verimli ve üretken bir şekilde çalışıp çok kazanabilmeyi nasip eyle!

Yarabbi! Elde edeceğimiz mal ve serveti israf etmeden, senin razı olacağın yerlere kendimiz, ailemiz ve insanlık için en hayırlı şekilde değerlendirebilmeyi nasip eyle!

Yarabbi! Menkul ve gayrimenkullerimizi, işyerimizi, malımızı, canımızı her türlü afetten, yangından, soygun ve benzeri tehlikelerden muhafaza eyle!

Allahım! Bizlere kazançta helal bilinci ve Kul hakkı duyarlılığı ihsan eyle! Özellikle malımızı, servetimizi, canımızı rızana uygun olarak değerlendirip, bunlarla ebedî mutluluk olan ahiret mutluluğunu elde edebilmeyi bizlere nasip ve müyesser eyle!
Ey bağışlaması buyuk Rabbim benı,aılemı,mılletımı,devletımı ve ınanları koru yardımı esırgeme bızden,bızlere yasama sevıncı ver,her turlu güçlüğe karsı dayanma gucu ver,senın herseye gucun yeter.Amin.

ALLAHIM BİZİ VE TÜM MÜSLAMANLARIN DUASINI KABUL EYLE DERDİ OLANA DERMAN VER SIKINTISI OLANIN SIKINTISINI GİDER YA RABBİM VERENDE SENSİN ALANDA ALLAH HERKESE HELALİNDEN VE BEREKETLİ OLANDAN VER AMİN…

Ya rabbi sen dogruyu yanlısı bılensın sen hak peşinde koşanı görensin sen hakkı olanın hakkını kullarının dıleklerını sen bosa cıkarma ya rabbım.sana sıgınıp sana guvenırız ya rabbim.Amin,

Ey yüceler yücesi rabbim yer gök sahibi rabbim sen affetmeyi dualari kabul etmeyi kularini sikintindan kirtarmayi sevensin Allahim senin güzel isimlerinin hatrina senin rahman ve rahim olan adinin hatrina bütün sana ihtiyaci olan kardeslerimin ihtiyaclarini gider en sonda benimkini yarabbim Hepimizi kazalardan belalardan hastaliklardan nazarlardan koru yarrabim Amin amin amin.

Bereket İle İlgili Hadisler

Kazancın ve kazandığınız bir malın bereketli olması için helal yoldan elde edilmiş olmalıdır. Kul hakkı bu konuda çok önemlidir. İsraf ise bereketi alıp götüren kötü bir alışkanlıktır. İsraftan uzak durmak gerekir. Tüm bunların yanında o malın, Allah’ ın rızasına uygun olarak kazanılmış olması şarttır.

Malın Bereketli Olması İçin Ne Yapılmalıdır?
Besmele ile yenen yemek bereketli olur.( İbni Mace)
Bereket yemeğin ortasına iner. O yüzden ortadan değil kenardan yiyin. (Tirmizi)
Misafir bin bereket ve bin rahmet ile gelir. (Nisab-ül ahbar)
Sahurda ve sahur yemeğinde bereket vardır. (Taberani)
Rızkına razı olanın bereketi artar. Razı olmayanın bereketsiz olur.( Ahmed)
Evinden erken çıkanın işi bereketli olur. (Bezzar)
Alışverişte çok yemin etmek malın bereketini giderir. (Müslim)
Evine girince, ev halıkına selam ver ki evin iyiliği ve bereketi artsın.( Haraiti)
Namaz kılanın rızkı bereketli olur. ( M.Cenne)
Sabahhın sünnetini evde kılmak rızkın bereketine sebep olur. (İmad-ül-islam)
Dua ömrün bereketini arttırır. (Tirmizi)
Kur’an okunan evin bereketi artar. Kur’an okunmayan ev bereketsiz olur. (Darimi)

Bereket Duası Nasıl Okunur?

Bu duayı ister Arapça ister Türkçe ister meal şeklinde okuyun hiç fark etmez. Önemli olan Allah’tan ne kadar içten ve doğru olarak istediğinizdir. Her dua için gerekli olan bir özelliğe ise dikkat edilmelidir. Bereket duası da okurken her dua okurken olduğu gibi vücudun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Gusül abdesti alınmış olmalıdır. Kişinin gusül temizliği en önemli temizliktir ve Allah’tan bir şey dilerken mutlaka dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bulunduğunuz ortamın da kayda değer bir temizlikte olmasına dikkat etmek gerekmektedir. İslam dini temizlik dinidir.

Bereket Duası Taşınır mı?

Bereket duası en sık görülen ve en çok okunan dualardandır. İster çantanızda taşıyabilir isterseniz ev ya da dükkânınıza asabilirsiniz. Asılı olan bir kâğıt parçasının bereket getirmesini beklemek yanlış tabi ki ama o duayı ne kadar sevdiğinizi ve sık sık okuduğunuzu görmek Allah’ı da mutlu edecektir. İstediğiniz zaman okumak için ister öğrenebilir isterseniz telefon arkasına ya da cüzdana koyarak her yerde her boş zamanınızda okuyabilirsiniz.

Her türlü dua her zaman faydalıdır. İnsanın içini ferahlatmanın yanı sıra dileklerine Allah’ın yardımı ile daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Bunun için sadece bereket duası değil her türlü duayı okumak ve içtenlikle iyi dilekler temenni etmek daha faydalı olacaktır. Önemli dualarımızdan Elham, nas, felak gibi duaları da her gün okumak insanın ruhunu okşar ve günün kötü olaylarından stresinden bunaltıcı hatıralarından kurtulmasına yardımcı olur.

Bereket duası her zaman yanınızda taşınabilir bunun yanı sıra ister Türkçe ister Arapça da okuyabilirsiniz fakat bir kez olsun mealini okumak her insan için çok daha faydalı olacaktır. Ne okuduğunu ne söylediğini bilmek çok önemli ve değerlidir. Bu sayede çok daha içten okuyabilirsiniz. Çok daha içten istenen bir dilek ise aynı içtenlikle kabul edilecektir. Allah hayırlı şeyler isteyen ve bunu hak etmeye çalışan kullarını asla geri çevirmez. O her zaman kullarının sırtlarını okşar ve merhametli kolları ile sarar. Kulların bereket istemesi çok doğaldır yalnız sadece istemek yetmez bereketin artması için bu hak etmek iyi bir insan olmaya çalışmak ve kazancını doğru yöne harcamak gerekmektedir.

Etiketler:

Sponsor Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz