Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması için Okunacak Dua

Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması için Okunacak Dua

Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması için Okunacak Dua
Çocuğun Güzel Ahlaklı Olması için Okunacak Dua

Hayırlı bir evlat yetiştirmek için herşeyden önce fiili duaya başvurmak bununla birlikte rabbimizden duayla yardım istemek önemlidir. Çocukların eğitim dönemi içerisinde onlarla ilgilenmek, onlara Allah’ı, peygamberi, ahireti, islam ve iman esaslarını öğretmek, bu çerçevede çocukları yetiştirmek önemlidir.

Evlatların Hayırlı Olması İçin Okunacak Dua

Her şeyden önce duaların hem kavli(Sözlü) hem de fiili olduğunu ve bunların birbirini tamamladığını unutmayalım. hayırlı bir evlat yetiştirmek için herşeyden önce fiili duaya başvurmak bununla birlikte rabbimizden duayla yardım istemek önemlidir. Çocukların eğitim dönemi içerisinde onlarla ilgilenmek, onlara Allah’ı, peygamberi, ahireti, islam ve iman esaslarını öğretmek, bu çerçevede çocukları yetiştirmek önemlidir. Allah’ı bilmeyen, ahiret endişesi yerleşmemiş bir çocuğu eğitmek zordur. Bununda belli bir zamanı vardır. Bu zaman geçtiğinde onları yönlendirmek daha zordur. Tıpkı atalarımızın “ağaç yaş iken eğilir” atasözünde belirttikleri gibi.

Hidayet Allah’ın eliyledir. Çocukların gerek eğitim süreci içerisinde ve gerekse bu sürecin dışında olsun her zaman onların hayırlı evlat olmaları ahlakı için dua etmeliyiz.

Bununla ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de geçen şu duayı kendimize uyarlayabiliriz.

وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا ﴿٧٤﴾

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ(imâmen).

Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.

Ayetinde geçen rabbena ile başlayan kısmından sonra sürekli okuyarak evlatlarımız için hayır dua talebinde bulunabilriz.

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا

Rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ

Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle