Hasan-ı Basri (r.a.) Hz. Salavatı

Hasan-ı Basri (r.a.) Hz. Salavatı
Hasan-ı Basri (r.a.) Hz. Salavatı

اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى مُحَمَّدٍ وَعَلٰى آلِهِ وَأَصْحَابِهِ وَأَوْلاَدِهِ وَأَزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ وَأَهْلِ بَيْتِهِ وَأَصْهَارِهِ وَأَنْصَارِهِ وَأَشْيَاعِهِ وَمُحِبِّيهِ وَأُمَّتِهِ وَعَلَيْنَا مَعَهُمْ أَجْمَعِينَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

Okunuşu :
Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve eshâbihî ve evlâdihî ve ezvâcihî ve zürriyyetihî ve ehli beytihî ve ashârihi ve eşyâihî ve muhibbîhi ve ümmetihî ve aleynâ meahüm ecmaîn.

Anlamı :
Allah’ım! Sahibimiz ve Efendimiz, kadri-kıymeti-değeri ve şerefi Senin katında azîm-kadîr-âlî olan Ümmî Nebîn ve Habibin Muhammed (s.a.v.)’e salat-ü-selam eyle ve ailesine, ashabına, evlatlarına, eşlerine, zürriyetine ve ehl-i beytine de! Esharına, ensarına, muhabbet Medine’sinin elemanlarına, ve nurundan oluşan her şeyine ve muhiblerine, ve ümmetine de! Onlarla beraber bizlere de ve Mümin erkeklere ve Mümin kadınlara, Müslüman erkeklere ve Müslüman kadınların cümlesine de salat-ü-selam eyle!.

Salavatın bir başka okunuşu :

Allâhümme salli ve sellim alâ seyyidinâ ve Mevlânâ Muhammedin Nebîyyil Ümmiyyil Habîbil Âliyyil Kadîril Azîmil câhi Ve alâ âlihi ve ashâbihi ve evlâdihi ve ezvâcihi ve zürriyetihi ve Ehl-i Beytihi Ve eshârihi ve ensârihi ve eşyâihi ve muhibbihi ve ümmetihi Ve aleynâ maahum ve’l-mü’minîne ve’l-mü’minâtı ve’l-müslimîne ve’l-müslimâtı ec’maîn.

Fazileti :
Hz. Peygamber Efendimiz(s.a.v.) buyurdular ki:
Bir gün bana Cenab-ı Hakk’ın dört büyük meleği Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail(a.s.) geldiler.

Cebrail (a.s) bana dedi ki :
“Ya Rasulallah! Senin ümmetinden bir kimse sana günde on defa salavat okursa yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar, sıratı kuşlar gibi geçiririm.”

Mikail (a.s) de dedi ki :
“Ben o kula senin Kevser havuzundan kana kana içiririm.”

İsrafil (a.s) de dedi ki :
“YaRasulallah! O kulun affı için başımı secdeye koyarım, Allahü Teala onu affetmedikçe başımı secdeden kaldırmam.”

Azrail (a.s) de dedi ki :
“Ya Rasulallah! Sana günde on defa salavat edenin ruhunu Peygamberlerin ruhunu kabz eder gibi kabz ederim.”dediler.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) :
“Bu ne büyük lütuf ya Rabbi! Bu ne büyük ihsan Allah’ım!” buyurdular.