Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Haziran 2020

Nazara Karşı Okunacak Dua

sponsor reklam
Nazara Karşı Okunacak Dua

Nazara Karşı Okunacak Dua

Nazar duası; göz değen ( nazar değen ) kişiler için okunur. Nazar ya da kem göz, canlı veya cansız bir varlığın başına kaza veya belâ gelmesine neden olduğuna inanılan görüştür. Nazardan özellikle çocuklar, hamileler, başarısı yüksek olan kişiler ya da hayvanlar etkilenir.

Nazardan korunmak için Peygamber Efendimiz Kur’an-ı Kerim’in son 3 suresi olan İhlas , Felak ve Nas surelerini okumayı tavsiye buyurmuştur. Bunların yanında, Kalem suresinin 51-52. ayetleri, ilk sure olan Fatiha suresi ve Ayetel Kürsi yani Bakara Süresinin 255. ayeti okumalı ve Allah’a sığınmalıdır. Peygamberimiz Fatiha Ayetel Kürsi sureleri ile ilgili ; Allah’ın kitabında göz değmesini önlemek için sekiz ayet vardır.Bir kimse bu sekiz ayeti evinde okursa o gün o evde bulunanlara insanın ve cinninin zararı dokunmaz .Yani nazar erişmez.O sekiz ayetin yedisi Fatiha suresi, Sekizinciside Ayete’l-Kürsi ‘dir.

Bir hadiste; Peygamber Efendimiz ( sav ), torunları Hasan ve Hüseyin (r.a.)’e, nazar değmesin diye şu şekilde duâ okurlarmış.

Bu duâ: Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.

Anlamı:

Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.
Bir diğer hadiste; Peygamber efendimiz ( sav ) nazar için, Allahümme barik fihi ve la tedarruhü, duasını okurdu.

Anlamı:

Allâh’ım, bunu mübârek eyle. Ona zarar dokunmasına izin verme.

Etiketler:

sponsor reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz