Öldükten Sonra Kimlerin Cesedi Çürümez

Öldükten Sonra Kimlerin Cesedi Çürümez
Öldükten Sonra Kimlerin Cesedi Çürümez

Bununla alakalı olarak Yüce Allah buyuruyor ki: “ Biz toprağın onlardan neyi eksilttiğini kesinlikle biliyoruz ve katımızda her şeyi muhafaza eden bir kitap vardır.

” Kaf/4 Öyle ki insanın en başta toprak ve daha sonra su ve havadaki gazların hem fiziksel hem de kimyasal birleşimi ile başlayan bu yaradılışı Yüce Allah’ın koymuş olduğu fenni ilimlerin doğrultusunda kademe kademe olarak gerçekleştiği gibi insanların öldükten sonra toprak altında çürüme olayı da Yüce Allah’ın koymuş olduğu kurallar doğrultusunda kademeler halinde gerçekleşmektedir ve sonuç olarak insan ilk başta geldiği gibi tekrar toprak, su ve havaya karışır. İnsanoğlunun bu dönüşüm olayına ise çürüme denmektedir. Öldükten sonra cesedi çürümeyenler de vardır elbette. Bu dönüşüme dahil olmayan. Bunlara yazımızın devamında değineceğiz.

Her Beden Çürür mü

Ölmüş olan her insanın bedeni anaerobik yani zararsız mikropların etkisi ile yavaş yavaş hem fiziksel hem de kimyasal parçalara bölünür ve çeşitli şekillerde moleküllere ayrılır ve en sonunda ise aslına yani aslından maksadımız katı, sıvı ve gaz olan atomlara dönüşür.

Yüce Allah anaerobik yani zararsız mikropları yaratmasaydı ve çürüme olayı yani dönüşüm olayı olmamış olsaydı, bu zamana kadar yaşamış ve ölmüş olan milyarlarca insanın ve bunun yanında trilyonlarca belki daha fazla olan hayvan cesetleri çürümeden aynı halde kalır ve dünya üzerinde korkunç bir görüntüye sahne olurlardı.

Öldükten sonra cesedi çürümeyenler hakkında Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Hafta içinde en hayırlı gününüz Cuma günüdür. Bu sebeptendir ki Cuma günleri bana çokça salavat-ı şerife getiriniz. Çünkü sizin Salavat-ı Şerifeleriniz bana bildirilir.

Sahabeler dedi ki:’ Ya Resulallah! Sen öldüğün zaman ve bununla da kalmayıp üstelik mezarında vücudun çürüyüp toprak ile karıştığın zaman bu getirdiğimiz salavat-ı Şerifelerimiz sana nasıl bildirilir. Peygamberimiz ise buyurdu ki: ‘Allah, peygamberlerinin bedenlerini çürütmeyi toprağa haram kılmıştır. Yüce Allah buyuruyor ki :’ Süleyman’ın ölümüne karar verdiğimiz zaman, o’nun öldüğünü ancak dayandığı değnek bir ağaç kurdu tarafından yenilerek yere düşünce anlaşıldı.

Çürümeyen Bedenler Kimin Bedenleridir

Yalnızca peygamberlerin değil bunun yanında Allah yolunda, din uğrunda, Allah’ın dinini hakim ve egemen kılmak için şehit olanlarla, tüm benliğiyle Allah’ı zikreden büyük evliya ve alimlerin de toprak altında çürümedikleri birçok insan tarafından gözlemlenerek kanıtlanmıştır.

Öldükten sonra cesedi çürümeyenler kısaca şöyle özetlemek gerekirse peygamberler, alimler, Allah yolunda şehidler, Kur’an-ı Kerim’i çok okuyanlar ve ecrini yalnızca Allah’tan umarak müezzinlik eden kişilerin cesetleri çürümez.