ilahirahmet
Anasayfa » Hadis-i Şerif » Riba`nın Zemmine Hakkında Hadis-i Şerif

Riba`nın Zemmine Hakkında Hadis-i Şerif

Riba`nın Zemmine Hakkında Hadis-i Şerif

Riba`nın Zemmine Hakkında Hadis-i Şerif

Resulullah (sav) ribayı (faizi) yiyene de, yedirene de lanet etti.” (Ebu Davud ve Tirmizi`nin rivayetlerinde şu ziyade vardır: “(Faiz muamelesine) şahitlik edenlere de bu muameleyi yazana da…”)
İbnu Mes`ud Hadis No : 308

Resulullah (sav) buyurdular ki: “İnsanlar öyle bir devre ulaşacak ki, o zamanda riba yemeyen kalmayacak. Öyle ki, (doğrudan) yemeyene buharı ulaşacak.” Bir rivayette “…tozu ulaşacak” denir.
Ebu Hüreyre Hadis No : 309

Hz. Peygamber (sav)`i Veda Haccı sırasında dinledim, şöyle diyordu: “Haberiniz olsun, cahiliye devrindeki bütün ribalar kaldırılmıştır, ödenmeyecektir. Sadece verdiğiniz ana parayı alacaksınız. Böylece ne zulmetmiş olacaksınız ne de zulme uğramış olacaksınız. Haberiniz olsun cahiliye devrindeki bütün kan davaları kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası da el-Haris İbnu Abdilmuttalib`in kan davasıdır. Bu kimse, Benü Leys`te süt anadaydı. Hüzeyl onu öldürmüştü. Resulullah (sav): Yarabbi tebliğ ettim mi? dedi. Cemaat: Evet tebliğ ettin dediler ve üç kere tekrarladılar. Resulullah (sav): Ya Rabbi şahid ol! dedi ve üç kere tekrar etti.” (Hattabi der ki: “Ebu Davud, hadisi şu şekilde, yani “Haris İbnu Abdilmuttalib`in kan davası…” diye rivayet etmiştir. Halbuki diğer kitaplarda: Rebi`a İbnu`l-Haris İbni Abdilmuttalib`in kan davası şeklinde rivayet edilmiştir.)
Amr İbnu`l-Ahvas Hadis No : 310

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.