Rüyada Korkarak Uyanın Kimseler için Dua

Rüyada Korkarak Uyanın Kimseler için Dua 

Rüyada Korkarak Uyanın Kimseler için Dua
Rüyada Korkarak Uyanın Kimseler için Dua

Rüyada Korkarak Uyanın Kimseler için Dua

“Allâhümme innâ neûzü bike min ameli’ş-şeytani ve seyyiâti’l-ahkâm.”
Anlamı: “Allah’ım şeytanın şerrinden ve rüyanın kötüsünden sana sığınırız.” 

İster hayra ister şerre işaret olsun korkutan rüyalardan sonra umumiyetle şu duâ okunmalı Allah’a sığınmalıdır:

Eûzü bi-kelimatillâhi’t-tâmmati min gadabihî ve şerri ibadihi ve min hemezati’ş-şeyâtîne ve en yahdurûn..”
Anlamı: “Allah’ın tam olan kelimeleri ile gazabından kullarının şerrinden şeytanların vesveselerinden ve şeytanların hazır bulunmasından Allah’a sığınırım.”

İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim uykuda korkuyorsa, uyumadan önce on defa şunu söylesin: “La ilahe illallahu vehdehu la şerike leh. Yuhyi ve yumitu ve yumitu ve yuhyi ve huve heyyu la yemut.” Daha sonra Hz. Fatıma’nın (s.a) tesbihini çeksin.”

لااِلهَ اِلاّ اللهُ وَحدَهُ لاشَریکَ لَهُ یُحیی وَیُمیتُ وَیُمیتُ وَیُحیی وَهُوَ حَیُّ لا یَمُوتُ.

Tıb-ul Eimme kitabında bunlara ilave olarak “Ayet-el Kursi” ve “Gul huvallah” suresini de okumalıdır diye beyan edilmiştir.

Hz. Emir-ul Mumininden (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Uykuda korktuğunda veya bir ağrıdan dolayı uykusuzluk ona musallat olduğunda, şu ayeti okusun:Ve eğer bir çocuk fazla ağlıyorsa, bu ayeti ona okusunlar.

Fezerebna ela azanihim fil kehfi sinine e’deden summe be’esnahum lineleme eyul hizbeyni ehsa limalebisu emeden.

فَضَرَبنا عَلی اَذانِهم فی الکَهفِ سِنینَ عَدَداً ثُمَّ بَعَثناهُم لِنَعلَمَ اَیُ الحِزبَینِ اَحصی لِما لَبِثُوا اَمَداً.

Sahih bir hadiste İmam Muhammed Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim uykuda korkarsa, uyumadan önce aşağıdaki dua ile birlikte “Nas, Felak ve Ayet-el Kursi” yi okusun.”

İz yuğeşşikum-un nuasu emeneten minhu ve ce’elna nevmekum subaten.”

اِذ یُغَشّیکُمُ النّعاسُ اَمَنَۀً مِنهُ وَجَعَلنا نَومَکُم سُباتاً.

Sahih bir hadiste İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Her kim (uykudayken) muhtelim olmaktan korkarsa, yatağa girdiğinde şu duayı okusun:

Allahumme inni euzu bike min-el ihtilami ve min su-il ehlami ve min en yetelaebe biy-eş şeytanu fil yegzeti vel menami.

اَلّلهُمَّ اِنّی اَعُوذُبِکَ مِنَ الاِحتِلامِ وَمِن سُوءِ الاَحلامِ وَمِن أن یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیطانُ فی الیَقظَۀِ وَالمَنامِ.

Muteber bir rivayette İmam Cafer Sadık’tan (a.s) şöyle nakledilmiştir: (biri) “Kötü bir rüya gördüğünde, uyansın ve şunu söylesin:

“Euzu bima a’zet bihi melaiketullah-il mugerrebun ve enbiyaullah-il murselun ve ibadullah-is salihun vel İmamlart-ur raşidun-el mehdiyyune min şerri ma reeytu min ruyaye en tezurreni ve min-eş şeytan-ir recim.” Sonra kendi sol tarafına üç defa tükürsün.”

اَعُوذُ بِما عاذَت بِهِ مَلائِکَۀُ اللهِ المُقَرَّبُونَ وَاَنبِیاءُ اللهِ المُرسَلُونَ وَعِبادُ اللهِ الصّالِحُونَ وَالاَئِمۀُ اَلرّاشِدُونَ المَهدِیُّونَ مِن شَرِّ مارَاَیتُ مِن رُؤیایَ اَن تَضُرَّنی وَمِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ.

Başka bir hadiste nakledildiğine göre bir adam İmam Cafer Sadık’a (a.s) “Bir kadın benim rüyama gelerek beni korkutuyor” diye şikâyette bulundu.

İmam: “Yoksa zekât vermiyor musun?” diye sordu.
Adam: “Veriyorum” dedi.
İmam: “Hak edene vermiyorsun” diye buyurdu. Bu olaydan sonra zekâtı İmam’ın huzuruna gönderiyordu ve o durumu düzeldi.

Muteber bir hadiste nakledildiğine göre Şahab b. Abdurrube, İmam Cafer Sadık’a (a.s) “Bir kadın benim rüyama geliyor ve beni korkutuyor” diye arz etti.
İmam: “Yanına bir tesbih al ve yatakta otuz dört defa “Allahu Ekber”, otuz üç defa “Subhanallah” ve otuz üç defa “Elhamdulillah” söyle ve sonra on defa şunu oku:

“La ilahe illallahu vehdehu la şerike leh, leh-ul mulku ve leh-ul hamdu, yuhyi ve yumitu ve yumitu ve yuhyi, biyedih-il heyr ve lehu ihtilaf-ul leyli ven nehari ve huve ela kulli şey-in gedir.” Görünüşe göre uyku vaktinde Hz. Fatıma’nın (s.a) tesbihinde “Subhanallah” ı “Elhamdulillah” tan önce söyleme konusunda ihtiyar sahibidir (yani hangisini önce söylerse, söylesin).”

لااِلهُ اِلاّ اللهُ وَحدَهُ لاشَریکَ لَهُ لَهُ المُلکُ وَلَهُ الحَمدُ یُحیی وَیُمیتُ وَیُمیتُ وَیُحیی بِیَدِهِ الخَیر وَلَهُ اختِلاف اللَّیلِ وَالنَّهارِ وَهُوَ عَلی کُلِّ شَیئیٍ قَدیرٌ.

İmam Cafer Sadık (a.s) Hasan olan bir hadiste şöyle buyurmuştur: “Bir kimse kötü bir rüya görürse, uyumuş olduğu taraftan diğer tarafa dönsün ve şunu okusun:
“İnnemen necva min-eş şeytani liyehzun-el lezine amenu ve leyse bizarrihim şey-en illa bi iznillah.”

اِنَّمَا النَّجوی مِنَ الشَّیطانِ لِیَحزُنَ الَّذینَ آمَنُوا وَلَیسَ بِضارِّهِم شَیئاً اِلاّ بِاذنِ اللهِ

Sonra şöyle söylesin:

“U’ztu bima a’zet bihi melaiketullah-il mugerrebun ve enbiyauh-ul murselun ve ibadih-is salihun ve min şerri ma reeytu ve min şerr-iş şeytan-ir recim.”

عُذتُ بِما عاذَت بِهِ مَلائِکَۀُ اللهِ المُقَرَّبُونَ وَاَنبیائُهُ المُرسَلُونَ وَعِبادِهِ الصّالِحُونَ وَ مِن شَرِّ مارَاَیتُ وَمِن شَرِّ الشَّیطانِ الرَّجیم.