Şükür Namazı ve Şükür Duası

Şükür Namazı ve Şükür Duası

Şükür Namazı ve Şükür Duası
Şükür Namazı ve Şükür Duası

Zaman zaman gerçekleşmesini istediğimiz bir sürü dileklerimiz vardır. Bu dileklerimizin bazıları bir kaç dakika içerisinde veya yıllarca sonra gerçekleşmektedir.

Hic bıkmadan Yaradan’a günlerce, aylarca, yıllarca dua ederiz kabul olmasını dileriz. Gerçekleşen dileklerimizin gerçekleşme zamanı ne kadar uzunsa sevincimizde, mutluluğumuz da o kadar büyüktür. İnsanız, beklemediğimiz anda birisinden bir hediye alsak o kişiye teşekkür üzerine teşekkür ederiz.
Peki, insanlara minnettarlığımızı göstermeyi iyi biliriz, neden asil verene sükretmeyiz? (Şükür; Rahman’a verdiklerinden dolayı tesekkür.) Sükretmenin tek yolu şükür namazi degil, oruç tutmak, sadaka vermek, namaz kilmak, Allah’i zikir etmek gibi..
Allah yolunda, Allah rizasi için kılınan iki rekat şükür namazinin verdigi tat, dilediğimizin gerçekleşmesi kadar huzur ve mutluluk vericidir.
“Allah’im ben istedim sen verdin, hamd olsun.”
İki rekat sükür namazi yeri gelir bir baska muradimizin gerçekleşmesine kapı aralar, yeri gelir bin türlü belayi başımızdan def eder, yeri gelir yeni kurulan yuvadan şeytanı uzaklaştırır.

Şükür Namazının Kılınışı:

1. Rekat

Niyet (Niyet ettim Allah rızası için şükür namazı kılmaya)

Tekbir (Allahu Ekber)

Sübhaneke, Euzu Besmele, Fatiha- Zammi Sure

Ruku (Sübhanerabbiyelazim)

Secde (Sübhanerabbiyelala)

2. Rekat

Besmele, Fatiha Suresi, Zammi Sure

Ruku (Sübhanerabbiyelazim)

Secde (Sübhanerabbiyelala)

Ettehiyyatü, Salli + Barik, Rabbena

Sağa ve sola selam

Şükür Duası :

Allahümme ma esbaha bi min nimetin ev bi ehadin min halkıke, fe minke vahdeke la şerike leke, felekel hamdü ve lekeşşükür” duasını, gündüz okuyan o günün, akşam okuyan o gecenin şükrünü ifa etmiş olur. Akşam okurken esbaha yerine emsâ denir.
Bu dua çok kıymetlidir, ezberleyip gündüz ve akşam okumayı ihmal etmemeli.

Şükür maksadıyla yapılan başka ibadetler de vardır: Mesela fakire sadaka vermek veya bir ihtiyaç merkezine tasadduk etmek, bir miktar para bağışlamak, birisine sıra dışı iyilik yapmak, birisini sevindirmek, nafile oruç tutmak, fakiri doyurmak, adak niyetiyle kurban kesip fakire fukaraya dağıtmak gibi.

Allah kabul etsin.

Bir cevap yazın