Telkin Duaları

Telkin Duaları
Telkin Duaları

Telkin yapacak kişi kabrin kıble tarafında ölünün göğsü hizasında yüzüne karşı durur. Ölüye kendinin ve annesinin ismiyle (Fatma oğlu Osman /veya Fatma kızı Ayşe) hitap ederek şöyle der:

يَا …………. ابْنَ / بِنْتَ …………!
اُذْكُرْ ماَ كُنْتَ عَلَيْهِ مِنْ شَهاَدَةِ اَنْ لاَاِلَهَ اِلاَّ اللّٰهُ وَ اَنَّ مُحَمَّداً رَسوُلُ للّٰهِ
وَ اَنَّ الْجَنَّةَ حَقٌّ وَ النّاَرَحَقٌّ وَ اَنَّ الْبَعْثَ حَقٌّ وَ اَنَّ السَّاعَةَ أَتِيَةٌ لاَرَيْبَ فِيهاَوَ اَنَّ اللّٰهَ يَبْعَثُ مَنْ فِي لْقُبوُرِ
وَ اَنَّكَ رَضيِتَ بِا للّٰهِ رَبّاً وَ بِا لاِسْلاَمِ دِيناً وَ بِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَبِيّاً
و بِلْقُرْآنِ اِماَماً وَ بِلْكَعْبَةِ قِبْلَةً وَ بِلمُؤْمِنِينَ اِحْواَناَ
رَبِّيَ اللّٰهُ لآاِلَهَ اِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكّلْتُ وَهُوَرَبُّ الْعَرْشِ الْعَظيِمِ

” Üzkûr mâ künte aleyhi min şehâdeti en lâ ilâhe illallâh. Ve enne Muhammeden Resûlullâh. Ve enne’l cennete hakkun. Vennâra hakkun. Ve enne’l ba’se hakkun. Ve ennes’sâate âtiyetün lâ reybe fihâ ve ennellâhe yeb’asü men fil kubûri ve enneke radiyte billâhi Rabben ve bil-İslâmi dinen ve bi-Muhammedin sallallahü aleyhi ve selleme nebiyyen ve bil Kur’âni imâmen ve bil’kâbeti kıbleten ve bil’müminîne ihvânen Rabbiye’llâhü Lâ İlâhe İllalâhü aleyhi tevekkeltü ve Hüve Rabbü’l-Arşil Aziym.”

Anlamı: (Ya …………. oğlu / kızı ……………) Hayatında devamlı söylediğin ve kabul ettiğin şekilde söyle; Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahadet ederim ki Hz Muhammet Allah’ın kulu ve elçisidir. Şüphesiz cennet haktır. Cehennem haktır. Öldükten sonra dirilmek haktır. Kıyamet günü haktır, bunda şüphe yoktur.

Allah Teala kabirlerde bulunanları muhakkak diriltip mahşer yerinde toplayacaktır. Hatırla ki: Rab olarak Allah’a, din olarak İslam’a, Peygamber olarak Hz Muhammded’e, imam olarak Kur’an-ı Kerim’e, Kıble olarak Kabe’ye ve Mü’minlerin kardeşler oluşuna razı bulunmuş idin. Rabbin Allahdır. Ondan başka ilah yoktur. O’na tevekkül ettim. O, büyük arşın sahibidir.

Bunu bitirdikten sonra

Üç kere : ياَ عَبْدَ اللّٰهِ قُلْ لآاِلَهَ اِلاَّ اللّهُ
” Yâ Abd’ellâh kul lâ ilâhe İllallâh.”
Ey Allah’ın kulu de ki : Allâhtan başka İlâh yoktur.

Ondan sonra

Üç kere : قُلْ رَبِّيَ اللّٰهُ وَ دِينيِ الاِسْلاَمُ وَ نَبِيِّ مُحَمَّدٌ عَلَيْهِ الصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ
رَبِّ لاَ تَذَرْهُ فَرْداً وَ اَنْتَ خَيْرُالْواَرِثِينَ

” Kul Rabbiyallâhu ve dîniye’l-İslam ve nebiyyi Muhammedün Aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm. Rabbi lâ tezerhü ferden ve ente Hayrül-vârisin.”
De ki, Rabbim Allâhü Teâlâ, Dinim İslam ve Peygamberim Muhammed sallallâhü aleyhi ve sellem’dir. Allah’ım O’nu tek başına yalnız bırakma, Sen Varislerin en hayırlısısın.