Cenaze Nasıl Kefenlenir

Cenaze Nasıl Kefenlenir
Cenaze Nasıl Kefenlenir

Cenazenin yıkanıp kurulanmasından sonrasında, usulüne uygun olarak hazırlanmış bezlerle sarılıp örtülmesine kefenleme (tekfin) denir.

Cenazenin kefenlenmesi, Müslümanların üstüne farz-ı kifayedir. Kefenleme geride kalanların vefat eden mümine karşı cenaze namazı ile beraber yerine getirecekleri son iki görevden biridir.

Kefenleme işi erkekler için gömlek, izar ve lifafe olmak suretiyle üç parça; bayanlar için bunlara ilaveten, başörtüsü ve göğüs örtüsü olmak suretiyle beş parça bez ile yapılır.İhtiyaç halinde, erkekler için izar ve lifafe olmak suretiyle iki parça; bayanlar için de bunlarla beraber başörtüsü olmak suretiyle üç parça bez ile yetinilir.


Zorunluluk halinde ise, başka bir şey bulunmadığında, tüm vücudunu örtecek bir bez kullanılır. Bu hallerde hanım ve erkek kefenlenmesi içinde fark yoktur.Kefenin parçalarından önde gelen gömlek, cenazeyi boyundan ayaklara kadar; “İzar” baştan ayaklara kadar örten iki bezdir. “Lifafe” ise, baştan ayağa kadar örten bez olup kefenin en üzerine gelen parçasıdır. Bu, ayak ve baş tarafınca bağlanması için birazcık daha uzun olması gerekir.


Pamuk bezinden ve beyaz renkli kefen olması daha faziletlidir. Hz. Muhammed (sav.) Efendimiz şu şekilde buyurmuştur: “Ölülerinizin kefenleri beyaz renkte olsun.”Kefen olarak kullanılacak bez, fazlaca rahat ve adi yada fazlaca pahalı olmamalı, ölünün mal varlığına uygun olarak alınmalıdır. Bu itibarla İslam’a nazaran, ölü kefenlenmeden üstündeki kıyafetle gömülemez.