Çocuklarımızı Dualarla Terbiye Etmek için 16 Tane Dua Ve Esmalar

Çocuklarımızı Dualarla Terbiye Etmek için 16 Tane Dua Ve Esmalar

Çocuklarımızı Dualarla Terbiye Etmek için 16 Tane Dua Ve Esmalar
Çocuklarımızı Dualarla Terbiye Etmek için 16 Tane Dua Ve Esmalar

1. Hazreti Enes (radıyallahü anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmuştur;

“Köleleriniz, hayvanlarınız ve çocuklarınızdan kötü huylu olanların kulağına bu ayeti okuyun!

أَفَغَيْرَ دِينِ اللّهِ يَبْغُونَ وَلَهُ أَسْلَمَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَإِلَيْهِ يُرْجَعُون

Çocuğun iki kulağına okunur.

2. Rad sûresi, yaramaz olan çocuğun üzerine okunursa, çocuk sakinleşir.

3. Malın ve evlâdın hayırlı olmasını, rızkın artmasını isteyen kimsenin günde 70 kere ” Estağfirullahe innehü kane ğaffara ” diye istiğfar etmesi tavsiye olunmuştur.

4. Bir kimse çocuğunun üzerine Bakara sûresinin ilk dört âyetini, Ayetel Kürsi ve sonrasındaki iki âyeti ve Bakara sûresinin son 3 âyetini okursa, şeytan yaklaşamaz, çocuğunda istemediği bir şeyle karşılaşmaz.

5. Çocukların itaatkâr olması için; her gün dört yüz defa Esma-ül Hüsnadan “Ya Hadi (Celle Celalühü) ismi okunur.

6. Çocukların dindar ve iyi huylu olması için; Esma-ül Hüsnadan ” Ya Vacid (Celle Celalühü) ismi şerifi her gün 14 defa okunur.

7. İtaatsiz, söz dinlemeyen çocuğun ya da hanımın alnından bir saç alıp, bin kere Esma-ül Hüsnadan ” Ya Şehid (Celle Celalühü) ismi okunursa, ahlâkı düzelir.

8. Çocuğun huyunun güzel olması için; sabah namazından sonra çocuk uyurken yüzünen doğru 21 defa ” Ya Şehid (Celle Celalühü) ismi şerifi okunup, yüzüne nazar edilir, dua edilir.

9. Çocuk üzerine yedi defa “Ya Berru (Celle Celalühü) isminin okunması, çocuğun
korunması ve güzel ahlâklı olmasına vesiledir.

10. Kötü huylu bir kimsenin içine giydiği çamaşıra 3 Cuma, ikindi namazından sonra 1073 defa “İhdinas sıradal müstakim” okunursa, kötü huylardan vazgeçer. Buna aralıksız 21 gün devam edilirse, çamaşıra okumaya gerek olmaz.

11. Ahlâk’ı kötü olan bir kimse için; Erba’ın-i İdrisiyye’nin 4. ismi şerifi “Ya Rahmanü külli şey’in ve rahimehü ya Rahman!” misk, safran ve gül suyundan oluşan bir mürekkeple beyaz bir ipek parçasına yazıp, o kişinin uyuduğu yastığın iç kısmına dikilirse, Allah-u Teâlâ o kişinin kötü ahlâkını güzel ahlâka çevirir, o kimse halim selim biri olur ve nefsi rahata kavuşur inşâAllah.

12. Kim çocuğunun başının ön kısmında olan saçlarının kökünden tutup, Kadir sûresini okursa, Allah (Celle Celalühü) çocuğunda seveceği ve razı olacağı davranışları ona gösterir ve yaratır.

13. Her kimin kendisine itaat etmeyen bir çocuğu veya kendisine muhalefet eden bir hanımı varsa, bu ismi şerifi

” Ya Rabbü! Felâ şey’e küfühü yüdanihi velâ imkâne live sîfihi ya Rabbü!”

Bir zeytin yaprağı üzerine dut suyuyla yazsın ve kuruduktan sonra bu yaprağı çocuğunun veya hanımının yiyeceği üzerine ufalasın.

Bunu yaparkende ki için yapıyorsa; çocuğu içinse çocuğunun ve annesinin ismini zikrederek yapsın. Eğer böyle yaparsa, biiznillahi Teâlâ kendisine itaat ederler. İşte bu terkip meşayih-i kibar hazaratının zikrettikleridir.

Aynı mesele için diğer bazı meşayihın zikrettiği terkip ise şöyledir;

Her kim bu ism-i şerifi beyaz bir kağıt üzerine misk, zâferan (safran) ve gül suyuyla yazar ve bu kağıdı havaya (bina dışındaki bir boşluğa) asarsa, çocuğu da, eşi de kendisine itaat ederler. İki terkip de sahih olup, bunları uygulayan herkes için kendi nasibi vardır.

14. Çocuğun manevî yönden terbiyesi için her gün 41 Fâtiha okunup, çocuğa üflenir.

15. Çocukları İslâm’a ısındırmak için; 313 Ayetel Kürsi suya okunur ve içirilir.

16. Aile efradının hidayet bulması için; gece yatarken 27 defa ihlas-ı şerîf okursa, biiznillah hidayet bulurlar.