Günahların Bağışlanması için Tövbe Duası

Günahların Bağışlanması için Tövbe Duası

Günahların Bağışlanması için Tövbe Duası
Günahların Bağışlanması için Tövbe Duası

Tövbe duası İslam’ın müminlere bahşettiği en büyük nimetlerden biridir. Zira tövbe kapısının açık olması, kulun her zaman ümitli olmasını sağlar. Tövbe duası hem kişi için hem de toplum için toparlanma, yanlışlardan kurtulma ve yeni bir yaşama başlama yoludur.

Tövbe duası öncesinde mutlaka abdest alınmalıdır. Bazı alimler imkân bulunursa boy abdesti de alınmasını tavsiye etmektedir. Abdest almak duaya icabeti artırmaktadır. Çünkü abdest almak hem bedensel hem de ruhsal arınma anlamına gelmektedir ve duaya gösterilen ciddiyeti yansıtmaktadır. Bazı kaynaklarda tövbe duası söz konusu olduğunda sadece soğuk suyla boy abdesti alınacağına dair bilgiler olsa da bu doğru değildir.

Dua edecek kişi dua öncesinde 4 rekat nafile namazı kılarsa bu hem huşu içinde dua etmesini sağlayacak hem de duasının kabulüne inşallah vesile olacaktır. Zaten bütün büyük alimler de dua öncesinde namaz kılmanın faydası üzerinde durmuşlardır.

Tövbe duasının en uygun vakti gece yatsı namazı sonrasıdır. Zira Kuran’da dua ve ibadetler için gece vakitlerinin çok daha faziletli olduğu buyrulmuştur. (Müzzemmil suresi 6. ayet)

Hz. Muhammed de tövbe duasını sahabelere öğretirken “yatmadan önce” ifadesini kullanmış ve Kuran’da işaret edilen “gece vakti”ne müminleri yönlendirmiştir.

Duanın orijinal Arapça hali şöyledir:

Estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa huvel hayyel kayyume ve etubü ileyh

Yukarıda aktarılan tövbe duası son derece kolay okunup ezberlenebilir. Tabi kişi sözleri hatırına getiremiyorsa yazılı bir metinden de okuma yapabilir. Bunda bir mahzur yoktur.

Tövbe duası eden kişiler kesinlikle şunlara dikkat etmelidir:

Bu duaya başlamadan önce Kafirun ve İhlas surelerinin okunması duanın kabulü açısından müspet etki yapacaktır.

Tövbe duası eden müminler tekrar aynı günaha tevessül etmemeli, otokontrol ile nefsine sahip olmalı ve ketum davranıp tövbe duası yaptığından kimseye söz etmemelidir.

Unutulmamalıdır ki Allah çok affedicidir ve tövbeleri çokça kabul edendir.