Hud Suresi 103. Ayet ''Kötülük Yapan Kişiden intikam Almak için Dua''

Hud Suresi 103. Ayet ''Kötülük Yapan Kişiden intikam Almak için Dua''

Hud Suresi 103. Ayet ”Kötülük Yapan Kişiden intikam Almak için Dua”
Hud Suresi 103. Ayet ”Kötülük Yapan Kişiden intikam Almak için Dua”

Size zarar veren birinden intikam almak için niyet edip ayeti istediğiniz sayıda okuyun. Fazla okumayın ve hak etmeyene okumayın. Cok etkili bir ayettir. HÛD-103: Ahiret azabından korkan için bunda kesin ayetler vardır. O, bütün insanların kendisinde toplanacağı bir gündür ve o, gözlemlenebilen bir gündür.

Size zarar veren birinden intikam almak için niyet edip ayeti istediğiniz sayıda okuyun. Fazla okumayın ve hak etmeyene okumayın. Cok etkili bir ayettir. Zalimden intikam için en az 3 kere okuyun.

إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّمَنْ خَافَ عَذَابَ الآخِرَةِ ذَلِكَ يَوْمٌ مَّجْمُوعٌ لَّهُ النَّاسُ وَذَلِكَ يَوْمٌ مَّشْهُودٌ

İnne fî zâlike le âyeten li men hâfe azâbel âhıreh, zâlike yevmun mecmûun lehun nâsu ve zâlike yevmun meşhûd.

Ahiret azabından korkanlar için bunda muhakkak ki, bir ibret vardır. O, öyle bir gündür ki, bütün insanlar onun için toplanacaktır ve o, öyle bir gündür ki, mutlaka görülecektir.

1. inne : muhakkak, gerçekten
2. fî zâlike : bunda vardır
3. le âyeten : elbette bir âyet (delil)
4. li men hâfe : korkan kimse için
5. azâbe el âhırati : ahiret azabı
6. zâlike : işte bu
7. yevmun mecmûun : toplanma günü
8. lehu : ona
9. en nâsu : insanlar
10. ve zâlike : ve işte bu
11. yevmun meşhûdun : şahadet günü

AÇIKLAMA

Bismillâhirrahmânirrahîm
Bir insan yaşarken, her yanlış yaptığında içinde bir sıkıntı ve huzursuzluk duyar. Allahû Tealâ, kişiye huzursuzluğu, sıkıntıyı yaşatır, azap verir. Ruh da nefse azap verir. İlk azap budur. Kişi öldüğü zaman kabir azabı da mutluluk da söz konusudur. Hayat filmi kişiye gösterilir ve kırk günlük bir süreç içerisinde kişinin hata yaptığı her noktada azap edilirken, doğruları yaptığı noktada da ferahlandırılır. Bu da ikinci azaptır.

Üçüncü büyük azap, ahiretteki cehennem azabıdır. Bu âyette Allahû Tealâ, bunu "azabel ahireti" yani "ahiret azabı" şeklinde ifade etmiştir.

Bu âyette (Hûd-103) geçen "ahiret" kelimesi cehennemi, kıyâmetten sonra yaşayacağımız hayatı ifade etmektedir. Allahû Tealâ burada bir de: İşte bu, şahadet günüdür. demiştir. Kıyâmet günü; şahitliklerin gerçekleşeceği, şahitliklerin herkes tarafından müşahede edileceği, şahitlerin birbirine şahit olacağı; şahitlerin, kendilerine şahitlik edenlere şahitlik edeceklerine şahadet edeceği gündür.