Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı 

Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı
Nazar Duası Okunuşu ve Anlamı

Nazar duası insanlar tarafından sürekli okunması gereken bir duadır. Nazar Duası Nazar değmesıni önlemek,yahut değdiği sanılan nazarın tesirini gidermek için okunan ayetler ,dualar vardır. Bunlar şunlardır;

Rasul-ü Ekrem Efendimiz,Kur’anın manasını içinde toplayan ,Fatiha suresinin nazara iyi geleceğine işaret ettiği hadisinde şöyle buyurmuştur;

Bizim nazarımızın kendimize veya başkalarına değmemesi için güzel bir şey gördüğümüzde “Maşaallah” veya “Mâşallah, Lâ kuvvete illâ billah” denilmelidir..

Kehf suresi 39. Ayette “Bahçene girdiğin zaman mâşâallah la kuvvete illa billah demeliydin değil mi?” buyurulmaktadır.

Allah’ın kitabında göz değmesini önlemek için sekiz ayet vardır.Bir kimse bu sekiz ayeti evinde okursa o gün o evde bulunanlara insanın ve cinninin zararı dokunmaz .Yani nazar erişmez.O sekiz ayetin yedisi Fatiha suresi,Sekizinciside Ayete’l-Kürsi ‘dir.

Büyük velilerden Hasan Basri Hazretleri göz değmesine karşı (Kalem suresinin51-52 ‘inci ayetleri olan)Şu ayetleri okurdu.

وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَإِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

Okunuşu: Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun).

Bunlardan başka Peygamber Efendimiz in Kur’anı Kerimin En son surelerini teşkil eden (ihlas,Felak,ve Nas) Surelerinide okuyup tavsiye buyurmuştur. Nazar için;Kalem suresi,51-52 İnci ayetler. Ayete’l-Kürsi ,İhlas.Felak ve Nas sureleri okunmalıdır.Yine bazı eserlerden öğrendiğimize göre Rasul-ü Ekrem efendimiz ,Torunları Hasan ve Hüseyine Nazar değmesin Diye şu duayı okuduğu rivayet olunur.

اَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّآمّةُ مِنْ كُلِّ شَيْطَاَنِ وَ هآمَّةِ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّ
Bizlerde Nazar Duası için Efendimizin bizlere bildirdiği bu duayı sürekli okumamız gerekmektedir. Nazar Duasının Arapçasını okuduğumuz gibi duanın anlamını da bilip okumamız gerekmektedir.

Nazar Duası Anlamı:
“Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Nazarı dokunan kişi için. Bu kişiden size bir zarar gelmemesini istiyorsanız şu duayı okumalısınız:

Bismillahi, allahümme ezhib harreha ve berdea ve habeseha

Anlamı:
Allah’ın adıyla, Allah’ım şu insanın gözünün hararetini, soğukluğunu ve tamamen çürütmesini yok et, önle.

Başka rivayete göre Sabah-akşam, Besmele ile 3 defa Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim okuyan, büyü, nazar ve zulümden korunur.”