Rüyada Kalp Görmenin Dini ve Beşeri Yorumu Nasıldır?

Rüyada Kalp Görmenin Dini ve Beşeri Yorumu Nasıldır?

Rüyada Kalp Görmenin Dini ve Beşeri Yorumu Nasıldır?
Rüyada Kalp Görmenin Dini ve Beşeri Yorumu Nasıldır?

Rüyada kalp görmek birçok iyi huylara yorumlanır. Rüyada kalbinde bir korku hissettiğini duymak, hak yolunda yürüyüp kimsenin malına, ırzına, namusuna göz dikmeyen dürüst ve dindar bir adamla tabir olunur.

Rüyada kalbinin karnında bulunduğunu görmek, dininin sağlam olduğuna; kalbinin hızlı hızlı attığını görmek, dünya ve ahiret işlerinin yolunda bulunduğuna işarettir.
Rüyada kalbinin parçalandığını gören, sıkıntıda ise sıkıntı ve kederinden kurtulur, hasta ise iyileşir.
Kalp bir bakımdan rüya sahibinin eşi olarak tabir edilir.

Kalp aynı zamanda insanın dini inancının kaynağıdır.
Bazı yorumculara göre de, kalp, amirlerine veya işlerini yürüten kimseye işarettir.
Rüyada kalbinin çıkarıldığını görmek, çekeceği bir korkudan dolayı dini inancının bozulacağına delalet eder.
Kalbinin körlendiğini veya karardığını görmek, hakikati göremediğine, anlayamadığına ve hak yolunu seçemediğine delalettir.
Rüyada kalbinin olmadığını görmek, eğer dindar bir kişi ise Cenab ı Hakk ‘a olan bağlılığının devam ettiğine ve Allah (C.C) ‘dan korkusunun sürdüğüne delalet eder.
Rüyada kalbinde bir hastalığın bulunduğunu görmek, o kimsenin kötü bir insan olduğuna işarettir.

Kalbinin yarılıp yıkandığını görmek dininin kuvvetine fesattan kurtulmaya,
Kalbinin içine güzel kokulu bir şey veya şeker gibi tatlı bir madde doldurulduğunu görmek, iman nuru ile dolacağına,
Kalbinin içine fena ve pis kokulu bir şey doldurulduğunu görmek, ahlaksızlığa, günaha, dininin fesada uğrayacağına işarettir.
Kalbini yaralı ve çıbanlı kan ve irin içinde görmek, bir şeyden çok etkilenip üzüleceğine yahut kalbinde bir takım kötü fikirler doğacağına, kalbini pişirip yediğini görmek, herkese iyilik edeceğine delalet eder.
Kalbini yumuşak görmek, merhamet sahibi olduğuna kalbini beyaz ve parlak görmek, iyi kalplilik ve iyi niyete delalet eder.

Nablusi ye göre: Kalp görmek, zihin, zekâ, akıl, duyuş, din ve hüküm ile yorumlanır. Güzel ve çirkin, iyi ve kötü her rüya bunlardan birisi ile kıyaslanır.
Salimi ye göre: Rüyada kalp görmek, dinde iyileşme, iyi düşünme ve iyi sözdür. Kalbinin çalınıp götürüldüğünü görmek dört şekilde tabir olunur: 1) Şiddetli korku 2) Delilik 3) Dinin ifsadı 4) Musibet. Rüyayı gören veya rüyanın delalet ettiği kimse şiddetli korkuya düşer, deli olur, dininde fesada uğrar yahut başka bir musibete çatar. Rüyasında kalbini siyah gören, Hakk ‘tan uzaklaşmıştır. Çok günah işler. Kalbi doğruluğu görmez. Kalbinin üzerinde bir kılıf bir muhafaza, bir Örtü olduğunu görmek, bu rüya gibi tabir olunur. Göğsü yarılıp kalbinin çıkarıldığını görmek, zekâ ve anlayışından ve akıldan yoksunluğa, dininde fesat olacağına delalet eder.