Adem Atamızın Duası Hatmi Enbiya Duaları

Adem Atamızın Duası Hatmi Enbiya Duaları

Adem Atamızın Duası Hatmi Enbiya Duaları
Adem Atamızın Duası Hatmi Enbiya Duaları

Bu dua her gün okunabildiği gibi, önemli gün ve gecelerde tövbelerin kabulü ve duaların kabulü için okunmaktadır. Önemli gün ve gecelerde okunan “Hatmi enbiya” dualarının içindedir.

Bu duayı okumadan önce:
Eûzü Besmele ile bir “Fatiha” ve üç “İhlas” okunur. Sevabı, başta Peygamberimiz (s.a.v) olmak üzere bütün peygamberlerin ve evliyanın ve meşâyih-i kiramın, din büyüklerinin, bu aziz dine hizmet edenlerin ruhlarına bağışlanır.

100 salavat-ı şerif okunur:
Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed”

Ardından günahların affı ve duaların kabulüne niyet ederek (500) defa okunur.

Okuma sonunda yenide (100) salavat okunarak niyet ve günahların affı için dua edilir.

Adem (a.s) ve eşi cennette kendilerine yasaklanan ağacın meyvesinden yedikten sonra cennetten yeryüzüne indirilince şöyle dua etmişlerdir:

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَاوَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

OKUNUŞU: ” Rabbenâ zalemnâ enfusenâ ve in lem tagfirlenâ ve terhamnâ le nekûnenne minel hâsirîn(hâsirîne).”

ANLAMI: ”Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik,eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz.” (Araf ,7/23)

Bu duayı Adem ve eşi , cennette kendilerine yasak edilen ağacın meyvesinden şeytana uyarak yedikten sonra yapmışlardır.(A’raf,7/19-22;Bakara,2/35-36

“Adem (Vahiy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı,(Bu kelimelerle amel edip Rabb’ine tövbe etti ve affı için yalvardı.Allah’da) bunun üzerine tövbesini kabul etti.Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir,çok bağışlayandır.”(Bakara,2/37)

Yüce Allah,Adem (a.s) ve eşinin dualarını kabul etmiş ve onları affetmiştir. İnsanların atası Adem ve havva nın tövbe ve duası ,nesli için örnek olmuştur.