Arabaya Binerken Edilecek Dua

Arabaya Binerken Edilecek Dua
Arabaya Binerken Edilecek Dua

Peygamber efendimiz ( sav ) bir bineğe ederken ettiği duaları bizlerde arabaya binerken edebiliriz. Özeş aracımıza, toğlu taşıma araçlarına binerken okuyacağımız dua şu şekildedir:

‘’Bismillahi, sübhanellezi sahhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehu mukrinin ve inna ilâ Rabbinâ lemünkalibün.”

Anlamı: Bu dua arabaya veya bir bineğe binerken, mukaddereatın tamamı ile hakkın iradesine bırakıldığını, bütün evreni yaratıcısı olan Allah cc. başka sığınalacak hiçbir varlığın bulunmadığını belirtmek ve hamd etmek anlamındadır. Peygamber efendimiz (sav ) ne zaman deveye binse bu duayı okumuş.

İslam alimlerinden İmam Mâlik, Peygamber efendimiz ( sav ) sefere çıkacağı zaman deveye binmeden önce veya binerken şu duayı okuduğunu yazmıştır:

‘’ Bismillah. Allah’ ım sen seferde arkadaşım, ailemde vekilimsin.Allah’ım yer yüzünü bizehizmet ettir, yolculuğumuzu kolaylaştır. Allah’ım, yolun zorluklarından,üzüntülü bir şekilde eve dönmekten, malımızda ve ailemizde meydana gelebilecek kötülüklerden sana sığınıyorum. ‘’

Bu duaların dışında arabaya binerken kazaalrdan belalardan korunmak ve allaha sığınmak için İmam Buhari’nin belirttiği şu duayı da okuyabiliriz: ‘’ Allah sizler için gemilerden ve hayvanları yarattı. Bunların sırtına binerken Allah’In nimetini hatırlayıp Allah’a sığının. Alemlerin Rabbı, her şeyin yaratıcısı, bizleri koru, yollarda başımıza gelecek musibetlerden bizleri koru, bizleri ulaşacağımız yerlere ulaştır.’’ Şeklinde dua edilerek Allah’ım bineğime senin rızanla biniyorum, sana hamdü senalar olsun, denilerek arabaya binilir.

Bu duaları okuyarak bineğimize binmeli ve gönül rahatlığı ile yolumuza gitmeliyiz. Allah’ın rızası ile çıkacağımız yolda musibetlerden ve kazalardan yüce Allah tarafından korunuruz.