Dini Güzel Sözler Okuyalım ( Dini Sözler 2. Bölüm)

Dini Güzel Sözler Okuyalım ( Dini Sözler 2. Bölüm)

Dini Güzel Sözler Okuyalım ( Dini Sözler 2. Bölüm)

*Eğer işlerimizde muvaffak olamıyorsak, işlediğimiz günahlar yüzündendir. Çünkü Allah-ü Teâlâ günah işleyen kulunu muvaffak etmez.

*Çıplak olarak doğduk. Çıplak olarak (kefenle birlikte) toprağa gireceğiz.

*Dünyayı sahiplenmeye kalkışan mal mülk düşkünü akıldan yoksun gafillere önemle duyurulur.

*Nimete hakkıyla şükretmek, berekete bereket katar. Hiçbir şeyi kuldan değil, Allah’tan istemek, bereket kapısını sürekli açık tutmaktır.

*Mevla’mız kalbimizdeki bütün çirkin arzularımızdan haberdar ama biz yinede hiç utanmıyoruz.

*Dünya, üzerinden geçilip gidilmesi gereken suyu çok tuzlu bir denizdir. Bu çok tuzlu ve tatsız deniz suyundan susuzluğunu giderecek yani hayatını idame ettirebilecek kadar içenler için ciddi bir sorun yoktur, ancak bu tuzlu ve tatsız sudan kana kana içenler, yani fani ve lanetli dünyayı elde etmeye, sahiplenmeye kalkışanlar ahiretlerine en büyük kötülüğü yapmış olurlar.

*Mümin, yaptığı günahların karşılığını dünyada görür, sevapların karşılığını ise ahirette görecektir. Kâfir ise yaptığı iyiliklerin karşılığını dünyada görür, kötülüklerinin cezasını ise ahirette çekecektir. Onun inkârı ile birlikte dünyada işlediği iyilikler ahirette ona hiçbir fayda sağlamayacaktır.

muvaffak olmak, işlenen günahlar, günah işleyen kul, çıplak doğmakikefen, Dünyayı sahiplenmeye kalkışanlar, akıldan yoksunluk, mal mülk düşkünü, nimete şükretmek, bereket, herşeyi Allah'tan istemek, bereket kapısı, insanın acizliği, gaflet, çirkin arzular, müminin cezası, sevapların karşılığı, kafir dünyada ne kazanır, kafirin cezası, ahireti kazananlar, ahireti kaybedenler, dünya nasıl bir yerdir, lanetli dünya, fani dünya, ahirete yapılan en büyük kötülük,