Dinimizde Kadınların Süslenmesi Caiz mi

Dinimizde Kadınların Süslenmesi Caiz mi
Dinimizde Kadınların Süslenmesi Caiz mi

İslam dini cahiliye Arapları tarafından diri diri toprağa gömülen kadını oradan çıkararak adeta Kaf dağının ardındaki bir inci tanesi gibi korumaya almıştır. Buna bağlı olarak cahiliye devrinden kalma adetlerin terk edilmesini isteyen İslam dini kadınlara belirli konularda sınırlar getirmiş ve bu sınırlarda da yine kadınları korumayı amaçlamıştır.

İslam dini tarafından kadınların süslenip süslenemeyeceği konusunda belli bir karara varılmıştır.

Kur’an-ı Kerim’de kadınların süslenmeleri ile ilgili olarak şöyle buyurulmuştur: ‘’Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyet devrinde olduğu gibi süslenip çıkmayın. Namazı kılın, zekâtı verin. Allah ve Resulü’ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor.’’ (1) Bu ayeti kerimede kadınların süslenmeleri ile ilgili olarak cahiliye kadınları gibi süslenerek dışarı çıkılması yasaklanmıştır. Bu yasağın altında ise kadınların güzelliklerinden dolayı etraflarından zarar görmelerinin muhtemel olmasından dolayıdır. Kadınların asıl süsünün takva olduğunu yani bir kadının Allah’ın sözüne uyan ve Resulün yolundan giden bir kul olması gerektiği vurgulanmıştır. Bu nedenle kadınların süslenerek dışarı çıkmaları haramdır.

Süslenme Nedir?

Süslenme kadınların vücutlarında değişikliğe gitmeleri ve bunu güzelleşmek amacıyla yapmalarıdır. Bu açıdan bakıldığında göz renginin değiştirilmesi, tırnak renginin değiştirilmesi, dudaklara farklı renkler verilmesi gibi şeyler düşünülebileceği gibi takma kirpik, dövme, takma saç, kaşların kavisli olması için alınması, dişlerin arasının açılması gibi şeyler sayılabilirAyrıca makyaj yapmak ve açık saçık kıyafetler giyinmek, dikkat çekici kıyafetler giyinmek de süslenmeye girmektedir. Kadınların dışarı çıkarken süslenmeleri dinimizce uygun görülmemiştir.

Kadının Kocasına Süslenmesi Caiz Midir?

Kadınların eşlerine olan sorumluluklarından biri de dışarıya meyil vermeden erkeğin ihtiyacı olan bütün ilgiyi ve güzelliği vermeleridir. Bu anlamda evlilik erkeği de kadını da haramdan koruyan bir müessese olması itibarıyla kadınların kocalarına süslenmelerinde bir sakınca görülmemiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) bu konuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur: ‘’Elbiselerinizi yıkayınız, saçlarınızı düzeltiniz, dişlerinizi misvaklayınız. Tertemiz olmaya ve güzelleşmeye çalışınız. Zira İsrailoğulları böyle yapmadıkları için zinaya düştüler.’’ (2)

Buradan da anlaşılacağı gibi kadınlar eşleri için güzel kıyafetler giyebilirler, makyaj yapabilirler, takı takınabilirler, hoş kokular kullanabilirler. Kadınların kocaları için süslenmeleri sevaptır. Ancak kocaları evde olmadığı zamanlarda bunları yapmaları da caiz değildir.

İslam’da Kadın İçin Yasak Olan Süslenmeler

Kadınların normal hayatta süslenmeleri yasak olduğu gibi eşleri için yapacakları süslenmelere de İslam tarafından sınırlama getirilmiştir.

  • Tırnakların uzatılması,
  • Zorunluluk yokken estetik ameliyat olunması,
  • Lens takılması,
  • Dövme yaptırılması,
  • Peruk takılması ve kaşların aldırılması gibi süslenmeler kadınlara her türlü haramdır.

Kaynaklar

(1)Ahzab Suresi, 33

(2)Camiü’s- sağir