Er-Rakib (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna

Er-Rakib (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna

Er-Rakib (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna
Er-Rakib (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna

Rakîb

Gözetleyip kontrol eden

Bakıp gözeten ve kendisinden hiçbir şey gizlenemeyen.

Cenab-ı hak buyuruyor:

"Allah her şeyi gözetler" (Ahzab, 52)
"Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir." (Nisa, 1)
"Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin, dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyle görensin. " (Maide, 117)
Rakib ismi, Kur'an-ı Kerim'in 3 yerinde geçmektedir.
Rakib, koruyup gözetleyendir. Öyleki hiçbir şey O'ndan kaybolmaz. Gizlilikleri ve sırları bilen, görendir. Hiçbir söz ve gizli konuşma O'na gizli değildir. Allah, unutmasının mümkün olmadığı mutlak ilmiyle bütün varlıkları gözetleyip denetleyendir.

Her müslüman, Yüce Allah'ın kendini ve bütün varlıkları gözetlediğini, onları murakebe ettiğini, bunun için herkese iki melek tayin ettiğini, bu meleklerin insanın her sözünü ve her fiilini yazıp kaydettiğini, Allah'ın ahirette ceza veye mükafatı bu murakebeye göre vereceğini bilmelidir. Allah'ın kendisini gözetlediğine dair bilgisi kesinlik (yakîn) derecesine ulaşan kimse, ömrünü boş ve yararsız işlerde harcamaz, alıp verdiği nefesleri bile O'nun zikriyle almaya çalışır. Bütün davranış, işlerinde ve sözlerinde O'nun emir ve yasaklarına uygun hareket ve davranışlarda bulunur, insanlarlailişkilerini bu esas üzere düzenler. Rabbin kendisini gözetlediğini unutmayan kalp, kalp ilimlerinde ileri derecelere ulaşır.

Havas ve Esrarı

Er-Rakib ism-i şerifi, gizli ve aşikar, maddi ve manevi bütün işlerinden Cenab-ı Allah'ın koruması altında olmak ve yapılan büyü ve tılsımların bozulması için, "Ya Rakib Celle Celalühü" diyerek 312 kere okunur.
Er-Rakib ism-i şerifi hayatından korkulan cenin üzerine 7 defa "Ya Rakib Celle Celalühü" diyerek okunur.
Er-Rakib ism-i şerifi çocuğun dışarı çıktığında kötü hareketlerinden bizinillah emin olunmak için elini çoçuğunun boynu üzerine konulup 7 kere "Ya Rakib Celle Celalühü" diyerek okunur.
Er-Rakib ism-i şerifi, kişi endi üzerine, yahut ehli veya evladı üzerine veyahutda malı üzerine "Ya Rakib Celle Celalühü" diyerek yedi kere okusa onlar Hak Tealanın emanında olur, Allah onları emniyeti altına alır.