Göz Zinası Nedir Ne Kadar Günahtır

Göz Zinası Nedir Ne Kadar Günahtır
Göz Zinası Nedir Ne Kadar Günahtır

Göz zinası bize kuranı kerimde haram olmuş olan şeylere bakmamızdır. Yabancı kadınlara bakmak, açık yerlerine bakmak bunlar arasındadır. Bir kadın gördüğümüz zaman ona şehvetle ve istekle bakmak göz zinasına girmektedir.

Göz zinası aynı zamanda günümüz teknolojisini kullanarak da yapılmaktadır. İnternet üzerinden sosyal medya aracılığıyla veya birçok müstehcen içerik barındıran siteler ile bu günaha girilmektedir. Öyle ki eski zamanlarda bir insanın harama girmesi için hususi olarak uğraşması gerekirdi.

Harama girmek öyle hemen kolay değildi. Ama şimdi çağımızın en büyük hastalığı ve günahı olan göz zinasına bulaşmak o kadar kolay hale geldi ki telefondan herhangi bir şeye bakarken veya televizyonda veya sokaklarda her yerde haramlar ile karşı karşıyayız. Doğal olarak da bu haramlara gözümüz değiyor.

Peygamber Efendimizin söylemiş olduğu bir hadiste şöyle buyuruluyor : “bir kadına bir kez bakarsan bir mesuliyeti yoktur fakat gözünü ikinci kez çevirip de bakarsan işte o zaman günaha girmiş olursun.” Bu hadisten de anlaşılacağı üzere göz zinası bilerek ve isteyerek yapılan durumlarda kesinlikle haram ve günahtır.

Göz Zinasından Korunmak

Göz zinası çağımızda girilebilen en kolay günahlardan biri olduğu için korunmak da o denli zordur. Fakat hiçbir şey imkansız değildir. Öyle ki sizin bu göz zinası günahına girmenize sebep olabilecek her şeyden uzaklaşmanız gerekecektir. Örneğin sosyal medyada haramlar ile sürekli karşılaşıyorsanız bunlardan korunacak şekilde bir hesap düzenine geçmelisiniz yine korunamıyorsanız da bu hesaplarınızı kapatmalısınız. Ayrıca televizyonlardan olabildiğince uzak durmalı dışarı da işimiz olduğunda da mümkün olduğu kadar kalabalık yerlerden kaçınmalıyız. Çünkü bu tip yerler insanları göz zinası yapmaya çekmektedir. Haramlar ile sürekli karşı karşıya kaldığımız bu asırda Allah herkesi iffetine sahip çıkabilen kadın ve erkeklerden eylesin. Zira iffetimizi kaybedersek her şeyimizi kaybetmiş oluruz.

Göz Zinası Ne Kadar Günahtır

Göz zinası yapmaktan vazgeçemeyen özellikle de internet üzerinden pornografik içerikler ile bu göz zinasının en berbat halini yapan gençlerimiz bu soruyu sıklıkla sormaktadır. Göz zinası günahını araştırmak yerine öncelikle bundan kurtuluş yollarını aramalıyız. Zira günahı büyük ya da küçük olsun insan ateşe dayanıklı olmadığından her günahın azabı ona en zirve acıyı yaşatacaktır. Göz zinasının günahı da öyle küçük değildir elbette. Sonuçta zina yapılıyor üstelik bu göz zinasını da bilerek ve isteyerek yapmak Allah muhafaza kişinin ebedi cehennemine sebep olabilir.