Güzel Rüya Görmek için Okunacak Dua

Güzel Rüya Görmek için Okunacak Dua
Güzel Rüya Görmek için Okunacak Dua

Peygamber Efendimiz ( sav ), buyurdu ki; Biriniz sevdiği bir rüya görürse, bu Allah’tandır, desin. Allah’a hamt etsin ve onu söylesin. Hoşlanılmayan; korkulu ve karışık rüyalar görmek ise, şeytandandır.

Böyle bir rüya gören kişi şeytanın şerrinden Allah’a sığınsın, onu kimseye söylemesin ve sol tarafına 3 defa üflesin, bazı yerlerde tükürsün denir. Bu hadis-i şeriften anlaşılıyor ki, hoşa giden rüya görünce elhamdulillahi rabbil alemin demek lazım. Hoşa gitmeyen rüya görünce Euzu billahi mineşşeytanirracim demeli, rüyayı kimseye söylememeli Güzel ve hayırlı rüya görmek isteyen kişi temizlenir mümkünse abdest alarak, şu duayı okur:

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme inni es’elüke rü’ya salihaten, sadikaten gayra kazibetin nafiaten ğayra darratin.

Anlamı: Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın adıyla
Allah’ım, Senden iyi, doğru olup yalan çıkmayan, faydalı olup zararı bulunmayan bir rüya göstermeni istiyorum. Duayı okuyan kişi Allah’ın izniyle hayırlı ve güzel rüya görür.

Ebu Said El-Hudri’den rivayet dedildiğine göre, Peygamber Efendimiz ( sav )’in şöyle dediğini işittim.” Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse bu Allah’tandır desin ve Allah’a hamd etsin. Onu ancak sevdiği kimseye anlatsın.
Uyumadan önce 100 defa YA MACİD ism-i şerifini okuyan,rüyasında görmeyi arzu ettiğini görür,okuduktan sonra Allah’ım bana merak ettiğim şeyin hakkımda hayırlı olup olmadığını göster şeklinde de dua edebilirsiniz.