Karıncalar Doğal Afet Önlemleri Alıyor

Karıncalar Doğal Afet Önlemleri Alıyor

Karıncalar Doğal Afet Önlemleri Alıyor
Karıncalar Doğal Afet Önlemleri Alıyor
Karıncalar Doğal Afet Önlemleri Alıyor

Toprağın altında yaşayan karıncalar şiddetli yağmur yağdığında nasıl hayatta kalırlar?

Şiddetli yağmurlar, yuvalarını toprak altında kuran karınca türleri için önemli tehlikeler ortaya çıkarabilir.

Aniden bastıran yağmur, çok kısa bir süre içinde bir karınca kolonisinin bulunduğu bölgenin sellerle kaplanmasına neden olabilir. Ancak böyle tehlikeli durumlarda karıncalar bazı akılcı davranışlar sergilerler. Örneğin tropikal ormanlarda yaşayan Pheidole cephalica türü karıncalarda yuvanın içine tek bir su damlası dahi girecek olsa, durumu fark eden ilk karınca güvenli bir yere kaçıp kurtulmak yerine doğrudan yuvanın içine girer. Amacı diğer karıncalara haber vermektir. Bu karınca, yuvanın kanallarında hızla koşarak koloniye alarm durumunu haber verir. Koşarken bıraktığı koku iziyle arkadaşlarını yuvanın güvenli olan diğer çıkışlarına yönlendirir. Durumun ciddiyetine göre koloninin bazen yuvayı tamamen terk ettiği bile görülür. Koca bir koloninin yuvayı boşaltması sadece 30 saniye içinde gerçekleşmektedir.

Peki ya yağmur 30 saniyeden az sürede yuvayı basacak kadar şiddetliyse?

Dünyanın tropik bölgelerinde yağmurlar genelde sele neden olurlar. Su yükseldikçe suda boğulmaktan korunmak için bazı karıncalar bedenlerini birleştirip, bir çeşit kayık şeklini alırlar. Karıncalardan oluşan bu kayık suda giderken, sürekli olarak top gibi yuvarlanır. Böylece, bütün karıncalar sırayla biraz suda kalıp, biraz da nefes alabilmeleri için dışarıda kalmış olurlar.(ZooBooks, Animal Wonders, Ocak 1998, Vol.15 N.4 , s.10) Araştırmacılar bu yöntemin etkili olduğunu ve birçok yağmurdan sonra karıncaların çoğunun hayatta kaldığını, sular çekilir çekilmez de eski yuvalarını onarmaya giriştiklerini belirtmektedirler.

Karıncaların herhangi bir şahsi çıkar gözetmeksizin durmadan çabalamaları ve tehlikeli durumlarda işbirliği içinde olmaları Yüce Allah’ın ilhamı ile hareket ettiklerinin açık birer delilidir. Allah’ın yaratma ilmi Kuran’da şöyle bildirilmiştir:

Şüphesiz müminler için göklerde ve yerde ayetler vardır. Sizin yaratılışınızda ve türetip yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır. (Casiye Suresi, 3-4)