Korkulu Anlarda Okunacak Dua

1-) Korkulu zamanlarda, “Kelime-i temcîd”, yâni “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil’aliyyil’azîm” çok okumalıdır.

Muhammed Mâsum hazretleri buyurdu ki:
“Dertlerden kurtulmak ve murada kavuşmak için beş yüz kere Lâ havle velâ kuvvete illâ billah ile evvelinde ve devamında yüzer defa salevât-ı şerife okuyup dua etmelidir”.

2-) Mu’avvizeteyn,yâni iki Kul-e’ûzü’yü çok okumak da faydalıdır.

3-) Ayrıca, Li îlâfi sûresi, her gün ve her gece hiç olmazsa on birer defa okumalıdır.

4-) Sübhânellahi vel-hamdülillahi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billahil’aliyyil’azîm, duasını da gece gündüz çok okumalıdır.

5-) Peygamberimiz, Allahümme innî es’elüke bihakkıssâ’ilîne aleyke,
yani “Ya Rabbi! Senden isteyip de, verdiğin kimselerin hatırı için, senden istiyorum!” derdi ve böyle dua ediniz buyururdu. Sebeplere yapışıp, emredilen şeyler okunduktan sonra böyle dua etmelidir.

6-) İmam-ı Rabbanî hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken gece, bir handa kaldılar. “Bu gece bir bela zuhur edecektir. ‘Bismillahillezi la-yedurru maasmihi şeyün fil-erd-ı vela fissemai ve hüvess-semiulalim’ duâsını besmele ile okuyun!” buyurdu.

7-) Hadis-i şerifte buyruldu ki:
“Bir yere gelen kimse “Euzu bikelimatillahi-ttammati min şerri ma haleka”okursa, o yerden kalkıncaya kadar, ona hiç bir şey zarar veremez.”

 Korkulu şeyden kurtulmak veya bir dileğe kavuşmak için, Taha suresinin 37. ayetinden (Velekaddan), 39. ayetin sonuna (ala ayniye) kadar kağıda yazıp, su geçirmez bir kılıfla mesela PVC ile kaplatıp yanında taşımalıdır. Faydası çok görülmüştür.
Taha suresi 37, 38 ve 39. ayetler
وَلَقَدْ مَنَنَّا عَلَيْكَ مَرَّةً أُخْرَى ﴿٣٧
إِذْ أَوْحَيْنَا إِلَى أُمِّكَ مَا يُوحَى ﴿٣٨
أَنِ اقْذِفِيهِ فِي التَّابُوتِ فَاقْذِفِيهِ فِي الْيَمِّ فَلْيُلْقِهِ الْيَمُّ بِالسَّاحِلِ يَأْخُذْهُ عَدُوٌّ لِّي وَعَدُوٌّ لَّهُ وَأَلْقَيْتُ عَلَيْكَ مَحَبَّةً مِّنِّي وَلِتُصْنَعَ عَلَى عَيْنِي ﴿٣٩
Okunuşu :
37-) Ve lekad menennâ aleyke merraten uhrâ.
38-) İz evhaynâ ilâ ummike mâ yûhâ.
39-) Enıkzifîhi fît tâbûti fakzifîhi fîl yemmi felyulkıhil yemmu bis sâhıli ye’huzhu aduvvun lî ve aduvvun lehu, ve elkaytu aleyke mehabbeten minnî ve li tusnea alâ aynî.
Anlamı :
37-) “Andolsun, biz sana bir kere daha iyilikte bulunmuştuk.”
38-) “Hani annene ilham edilmesi gereken şeyleri ilham etmiştik:”
39-) “Onu (bebek Mûsâ’yı) sandığın içine koy ve denize (Nil’e) bırak ki, deniz onu kıyıya atsın da kendisini, hem bana düşman, hem de ona düşman olan birisi (Firavun) alsın. Sana da, ey Mûsâ, sevilesin ve gözetimimizde yetiştirilesin diye tarafımızdan bir sevgi bırakmıştım.”