Kötü Huylardan Kurtulmak için Okunacak Dua

Kötü Huylardan Kurtulmak için Okunacak Dua
Kötü Huylardan Kurtulmak için Okunacak Dua

Kötü zaralı alışkanlıklardan kurtulmak için Yüce rabbimizin en güzel isimleri ile dua etmemizde fayda vardır. Çünkü kuranı kerimde yüce Rabbimiz şöyle buyurur.” En güzel isimler Allah’ındır. O’na o isimlerle dua edin. O’nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları terk edin. Onlar yaptıklarının cezasını görecektir.” ( Araf suresi 180. ayet )

Bir kaynakta şu duayı insan terk edemediği kötü huy ve alışkanlıklarından kurtulmak için ve ondan uzak kalmak için 1378 defa  okursa inşallah kurtulur. “Kâle Hâzâ firâku beyni ve beyneke..”(Kehf,18/78)

Anlamı:

”Dedi ki:Bu,seninle benim aramdaki ayrılıktır.

Bir diğer kaynakta ise; Allah’ın, “El-Hamid” ismi ; anlam itibariyle ,övülmüş ve her senaya layık olan,ancak kendisine hamd edilen ve sena olunan,bütün varlıkların diliyle övülen yegane zat Allahü  Teala’dır. Bu nedenle  kötü huylu kimse için, her gün gücün yettiği kadar ve mümkünse günde 3844 kere ” Ya Hamid, celle celaühü” diye okunup dua edilirse,en kısa zamada ahlakı düzelir.Övülen bir ahlaka kavuşur.

Bir başka kaynakta ise güzel ahlak için şunlar belirtilmiştir:

İbrahim Suresi: Ahlakın güzelleşmesi için 10 defa okunur
Kureyş Suresi: Zengin guzel ahlak için ve musıbetlerden korunmak için 7 defa okunur
Tin Suresi : 7 defa okuyan kimse kotu ahlaktan kurtulur
İnşirah Suresi : Okumaya devam edenler ruhi bunalım sıkıntıdan kurtulur
Bir rivayette ise Allahümme ya habiyr zikrini günde okuyan devam eden kimse kötü huy ve ahlaktan Allah’ın izniyle kurtulur.