Ramazan Ayının Son Günü Okunacak Dualar

Ramazan Ayının Son Günü Okunacak Dualar
Ramazan Ayının Son Günü Okunacak Dualar

Ramazan ayı, içinde barındırdığı Kadir gecesiyle, müminlere izzet-i ikram olarak sunulmuş huzur ve bağışlanma zamanıdır.

Efendimiz (sas), “Ramazan; evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtulma ayıdır.” buyuruyor. Ramazan ayının son günlerinde af ve mağfiret kapıları sonuna kadar açık olduğu buyrulmuştur.

Peygamber Efendimiz ‘in eşi Hz. Aişe Validemiz ‘in rivayet ettiğine göre Peygamberimiz, Ramazan ayında diğer aylardan daha çok ibadet ederdi. Son on günde ise ibadetlerini biraz daha artırır, geceleri ihya eder, ailesini de geceyi ihya etmeleri için uyandırırdı. Mescit-i Saadet’te itikâfa girerdi. Hayır ve hasenat alanında daha fazla yoğunlaşırdı. Bir de Efendimiz ‘in Aişe Validemize bugünlerde sıkça okumasını tavsiye ettiği duayı hatırlatıyor: Allahümme inneke afüvvün tuhibbü’l-afve fa’fu annî.

Anlamı: Allah’ım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.

Bir başka son gün duası ise şu şekilde verilmiştir: Allahummec’al siyamî fîhi bi’ş-şukri ve’l-gabûli alâ ma terzahu ve yerzah’ur-resûl, muhkemeten furûuhu bi’l-usûl, bi-haggi seyyidina Muhammedin ve Âlih’it-tahirîn, ve’l-hamdulillahi rabb’il-alemîn.

Anlamı: Allah’ım! Bu günde tuttuğum orucu kendin ve resulün beğendiği şekilde mükâfatlandırıp kabul buyur ve onun furuunu iman ve ihlâs olan usulüyle pekiştir; efendimiz Muhammed ve onun tertemiz Ehlibeyti hakkında Ey Rabbim! Ve bütün övgüler âlemlerin rabbi olan Allah’a mahsustur.
Çok mübarek olan bu gece için yapılması gereken birçok amel rivayet edilmiştir ki, bunlardan bir kaçı şunlardır: En’am, Kehf ve Yasin Sûrelerini okumak. 100 defa “Estağfirullahe Rabbi ve etubu ileyhi” demek tavsiye edilmiştir.