Veysel Karani Hazretlerine Ait Münacat


Fazileti:
Bu münacatı okuyan fakirlikten, her türlü beladan Allah’ın izni ile muhafaza olurlar.

Bismillahirrahmanirrahiym
Mevlaye entel mevla ve enel abdü ve hel yerhamül abde illel mevla. Mevlaye mevlaye.
Entel aziyzü ve enez zelilü ve hel yerhamüz zelile illel aziyz. Mevlaye mevlaye. Entel haliku ve enel mahluku ve hel yerhamül mahluka illel haliku. Mevlaye mevlaye. Entel
mu’tıy ve enes saliü ve hel yerhamüs saile illel mu’tıy. Mevlaye mevlaye. Entel müğıysü
ve enel müsteğıysü ve hel yerhamül müsteğıyse illel müğıys. Mevlaye mevlaye. Entel bakıy ve enel fani ve hel yerhamül faniye illel bakıy. Mevlaye mevlaye. Ented daimü ve enez zailü ve hel yerhamüz zaile illed daim. Mevlaye mevlaye. Entel kebiyru ve enes sağıyru ve hel yerhamüs sağıyra illel kebir. Mevlaye mevlaye. Entel hayyü ve enel meyyitü ve hel yerhamül meyyite illel hayyü. Mevlaye mevlaye. Entel kaviyyü ve ened daıyfü ve hel yerhamüd daıyfe illel kaviyyü. Mevlaye mevlaye. Entel malikü ve enel memlukü ve hel yerhamül memluke illel malik. Mevlaye mevlaye. Entel ğaniyyü ve enel fakiyru ve hel yerhamül fakıyra illel ğaniyyü.

Arapça:
بِسْـــــمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيـمِ
اِلهِى اَنْتَ رَبِّى وَ اَنَا الْعَبْدُ وَ اَنْتَ الْخَالِقُ وَ انَا الْمَخْلُوقُ
وَ اَنْتَ الرَّزَّاقُ وَ اَنَا الْمَرْزُوقُ وَ اَنْتَ الْمَالِكُ وَ اَنَا الْمَمْلُوك
وَ اَنْتَ الْعَزِيزُ وَ اَنَا الذَّلِيلُ وَ اَنْتَ الْغَنِىُّ وَ اَنَا الْفَقِيرُ
وَ اَنْتَ الْحَىُّ وَ اَنَا الْمَيِّتُ وَ اَنْتَ الْبَاقِى وَ اَنَا الْفَانِى

وَ اَنْتَ الْكَرِيمُ وَ اَنَا اللَّئِيمُ وَ اَنْتَ الْمُحْسِنُ وَ اَنَا الْمُسِئُ
وَ اَنْتَ الْغَفُورُ وَ اَنَا الْمُذْنِبُ وَ اَنْتَ الْعَظِيمُ وَ اَنَا الْحَقِيرُ

وَ اَنْتَ الْقَوِىُّ وَ اَنَا الضَّعِيفُ وَ اَنْتَ الْمُعْطِى وَ اَنَا السَّائِلُ
وَ اَنْتَ اْلاَمِينُ وَ اَنَا الْخَا ئِفُ وَ اَنْتَ الْجَوَّادُ وَ اَنَا الْمِسْكِينُ
وَ اَنْتَ الْمُجِيبُ وَ اَنَا الدَّاعِى وَ اَنْتَ الشَّافِى وَ اَنَا الْمَرِيضُ
فَاغْفِرْلِى ذُنُوبِى وَ تَجَاوَزْ عَنِّى وَ اشْفِ اَمْرَاضِى يَا اَللَّهُ يَا كَافِى
يَا رَبُّ يَا وَافِى يَا رَحِيمُ يَا شَافِى يَا كَرِيمُ يَا مُعَافِى
فَاعْفُ عَنِّى مِنْ كُلِّ ذَنْبٍ وَ عَافِنِى مِنْ كُلِّ دَآءٍ وَارْضَ عَنِّى اَبَدًا

بِرَحْمَتِكَ يَآ اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ
وَ اَخِرُ دَعْوَيهُمْ اَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Anlamı:
Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla
Ya ilahi! Rabbim Sensin! Çünkü ben abdim. Nefsimin terbiyesinden acizim. Demek beni terbiye eden Sensin! Hem Sensin Halık! Çünkü ben mahlukum; yapılıyorum. Hem Rezzak Sensin! Çünkü ben rızka muhtacım; elim yetişmiyor. Demek beni yapan ve rızkımı veren sensin. Hem Sensin Malik! Çünkü ben memlukum. Benden başkası bende tasarruf ediyor.

Demek Malikimiz Sensin. Hem Sen Azizsin! İzzet ve azamet sahibisin! Ben zilletime bakıyorum; üstümde bir izzet cilveleri var. Demek Senin izzetinin ayinesiyiz. Hem Sensin Ganiyyi Mutlak! Çünkü ben fakirim. Fakrımın eline yetişmediği bir gına veriliyor. Demek gani Sensin, veren Sensin. Hem Sen Hayyı Baki’sin! Çünkü ben ölüyorum. Ölmemde ve dirilmemde, bir daimi hayat verici cilvesini görürüm.

Hem Sen
Bakisin! Çünkü ben, fena ve zevalimde, Senin devam ve bekanı görüyorum. Hem Sen Kerimsin, umulmadık yerden ihsan edensin. Çünkü ben nankör ve cimriyim bu kadar nimetlerin şükrünü eda edemiyorum, Senin rızan dairesinde sarf etmiyorum.

Hem Sen
Muhsin’sin bütün iyilikler, güzellikler Sendendir, Senden gelir. Çünkü ben kötülük ve  günahlara mazharım, suç ve kabahatim çoktur. Hem Sen Gafur’sun, günahları bağışlayansın. Çünkü ben günahlardan kurtulamıyorum, mağfiretin olmazsa kim beni bağışlar, suçlarımı affeder?! Hem Sen Azim’sin, azamet sahibisin. Çünkü ben hakirim, Sen olmazsan bir hiçim, hiçbir şeref ve değere sahip değilim. Hem Sen Kavi’sin, her şeye gücün yeter. Çünkü be zaifim, Senin yardımın olmazsa hiçbir şeye gücüm yetmez.

Hem cevap veren, atiyye veren Sensin! Çünkü biz umum mevcudat, kali ve hali dillerimizle daimi bağırıp istiyoruz; niyaz edip yalvarıyoruz. Arzularımız yerlerine geliyor; maksudlarımız veriliyor. Demek bize veren Sensin. Hem Sen Emin’sin. Çünkü ben korkuyorum, ancak Seninle emniyet bulurum. Kalplere huzur, akıllara güven veren Sensin, Sana korku arız olmaz. Hem Sen Cevad’sın, cömertsin. Çünkü ben ihsanına muhtacım, Sen ise bol bol verensin, atıyyen bitmez hazinen tükenmez, hem Sen dualara
icabet eden Mücib’sin.

Çünkü dua edip yardıma muhtaç olan benim. Kabul buyurmazsan hangi kapı var gideyim. Hem Sen Şafisin, bütün maddi manevi hastalıklara şifa verensin. Çünkü ben hastayım, türlü türlü illet ve hastalıklara mübtelayım işte Sen günahlarımı mağfiret et, suçlarımı bağışla, her türlü hastalığıma şifa ver, Ya Allah, ya Kafi, ya Vafi, ya Rahim, ya Şafi, ya Kerim, ya Muafi! Beni, ana babamı, hizmeti Kuraniyye ve imaniyyede sadık arkadaşlarımı, Üstadım Said Nursi’yi (r.a.) affına mazhar kıl. Her gün günahtan beni affeyle, her hastalıktan bana şifa ve afiyet ver. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi erhamürrahimin, rahmetinle benden ve onlardan ebediyyen razı ol. Hamd olsun Alemlerin Rabbi olan Allah’a.