Yemekten Önce Okunacak Dualar

Yemekten Önce Okunacak Dualar 

Yemekten Önce Okunacak Dualar
Yemekten Önce Okunacak Dualar

Yemekten önce dua etmek Peygamberimizin bir sünnetidir, hiç ihmal etmediği güzel bir âdetidir. Çünkü dua nimetin Allah’tan geldiğini bilmektir ve Allah’a şükretmektir. Yiyeceğimizi bereketlendirmek için mutlaka dua okumalı ve başlangıçta besmele çekmeliyiz. 

Ancak bu sayede yediğimiz bize hayır edebilir. Aynı zamanda da Allah’a da şükretmiş oluruz. Verdiği nimetin kadrini takdir etmiş sayılırız. Aksi halde hep yediğimiz ve içtiğimizden sorumlu durumdayız. Peygamberimiz bir şey yiyip içmeden önce besmele okumuş, sonunda da Allah’a hamt etmiştir. Peygamber Efendimiz yemeğe başlamadan önce şöyle dua ederdi.
Okunuşu: Allahumme barik lena fima razektena ve kına azabennar, bismillah.

Anlamı:

Allah’ım; rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle, Allah’ın ismiyle başlıyorum. Peygamber Efendimiz ( sav ), yemeğe besmele ile başlanmasını şu hadislerle belirtmiştir. Besmele çek! Sağ elinle ye! Hep önünden ye! Bir başka hadiste de durumu şöyle açıklamıştır. Biriniz yemek yerken besmele çeksin. Şayet yemeğe başlarken besmele çekmeyi unutursa, hatırladığı anda “bismillahi evvelehü ve ahirehü ( baştan sona bismillah ) desin, buyurmuşlardır.
Yemekten önce elleri yıkamayı da ihmal etmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Evinin hayrını isteyen, yemekten önce ve sonra elini yıkasın.

Bir başka rivayette ise yemekten önce şu duanın okunması tavsiye edilmiştir.

Okunuşu: Allahume bârik lenâ fima razaktenâ ve kınâ azâbennar, Bismillah

Anlamı:

Allah’ım; rızık olarak bize verdiğini bereketlendir, bizi ateş azabından muhafaza eyle. Allah’ın ismiyle başlıyorum.