Yetersiz Olan Anne Sütünü Artıran Dua

Yetersiz Olan Anne Sütünü Artıran Dua

Yetersiz Olan Anne Sütünü Artıran Dua
Yetersiz Olan Anne Sütünü Artıran Dua

Annelik gibi kutsal bir müessesede, kadını anne olmaya hazırlandığı süreçte bazen yorucu bazen zorlayıcı koşullar beklemektedir.

Yetersiz Olan Anne Sütünü Artıran Dua

Annelik gibi kutsal bir müessesede, kadını anne olmaya hazırlandığı süreçte bazen yorucu bazen zorlayıcı koşullar beklemektedir. Hamilelik sürecinde bebeğini bin bir umut ve heyecanla bekleyen anne, doğduktan sonra aynı umut ve heyecanla bebeğinin bakımını üstlenmekte ve kendisine sonsuz imkan sunmaya çalışmaktadır. Tabi ki bu süreçte de bir takım aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Yeni doğan bir bebek için hayati önem taşıyan tek besin anne sütüdür. Bazı kadınların doğumdan sonra yaşadığı stres, gerginlikler, hamileliği ve doğumu ilk defa deneyimlediyse yaşadığı bir takım afallamalar annenin sütünün azalmasına ya da kesilmesine sebep olabilmektedir. Sütü az gelen kadınlar bazen bunu fark edememekte, bebekler doymadıkları için sürekli huzursuzluk çıkarmakta ve bu doğal olarak annenin psikolojik durumunu da bozmaktadır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kadınların yapacağı en büyük yanlış sütünün gelmediğini kabullenip direk marketlerdeki devam sütlerine ve ek mamalara başlamalarıdır. Bu ürünler bebeğin sağlığı için ne kadar iyi gösterilmeye çalışılsa da çok zararlı ürünler olup bebeğin mutlak suretle ilk 3 aynı sadece anne sütüyle beslenerek geçirmesi gerekmektedir. Üstelik annenin bu durumu psikolojik olarak kafaya takıp sürekli sütten kesildiğini düşünmesi başka sağlık problemlerine de yol açabilmekte ve böylece bebeğin bakımı tehlikeye girebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken ivedi bir şekilde bir uzmana danışmaktır. Hekimlerin size uygulayacağı tedavi, sütünüzün gelmesi için size uygun görülen beslenme programınız ve diğer uymanız gereken mental tavsiyeler sayesinde sütünüzü normal seviyeye çekebilmeniz mümkün. Herkesçe bilindiği gibi sütün %80’ine yakın bir oranı sudan oluştuğu için vücuda bol miktarda su almak, herhangi bir fiziksel yorgunluktan kaçınarak bol bol dinlenmek ve bebeğimizle olan manevi bağlarımızı olabildiğince güçlü tutmak vücudun eski düzenine dönmesine olanak sağlamaktadır. Durumun maneviyatı söz konusu olduğunda yapılabilecek en güzel şeylerden biri de dua etmektir. İslam dininde Allah’u Teala’nın zor durumda kalan annelere destek olduğu, onları dinlediği rivayet edilmektedir. Müslüman bir anne, tüm içtenliğiyle yaratıcısına dualarını sunduğunda hem ma’nen kendini daha rahat hissedecek, hem de ekstradan yapması gerekenleri de yaptığı için daha da huzurlu olacaktır. Anne sütünü arttıran dua şu şekildedir;

Bismillahirrahmanirrahim. Yefalüllahü ma yeşaü ve yefkemü ma yüridü. Ve cealna mni beyni eydihim sedden. Ve mil halvefüm sedden feağşeynahüm fehüm la yübsirün. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.

Bu duanın sütüyle ilgili sıkıntı çeken anneler üzerinde büyük etkisi olduğu rivayet edilmektedir. Anneler, bu duayı bir kağıda yazarak göğüslerinde saklarlarsa şifa olacağı belirtilmiştir. Yine süt için okunabilecek başka bir dua ve anlamı ise şu şekildedir;
“Fîhâ enhârun min mâin ğayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteğayyer ta’muhu ve enhârun min hamrin lezzetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffen ve lehum fîhâ min kulis semerât. (Muhammed Suresi, 15. Ayet)
Duanın anlamı ise; ”İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenler için lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır ve orda onlar için meyvelerin her türlüsünden vardır.” şeklindedir.