Besmelenin Faziletleri

Besmelenin Faziletleri
Besmelenin Faziletleri

Gerek maddi ve gerekse de manevi yönden sıkıntılarımızın bertaraf olmasına, yüce Rabbimizin rıza ve sevgisine mazhar olmamıza ve işlerimizin hayır ile sonuçlanması açısından günlük olarak mutlaka okumanız gereken besmelenin faziletleri besmele bu sayede iç dünyamızın huzur bulabilmesi açısından da okumamız gerekmektedir.

İlk yazılan olan ve ilk peygamber ve insanlığın babası olan hazreti Adem peygambere gönderilen besmele, ahiret hayatında mümin kulların sırat köprüsünde geçmesine ve sonsuz saadet yurdu olan cennet yurduna girmesine vesile olan bir ilahi davetiyedir.

Besmelenin Faziletleri İse Şunlardır;

 • Sahih hadis kaynağında da buyurulduğu üzere islam alimi tarafından bir çocuğa besleme okutulması ve çocuk tarafından okunması durumunda, Yüce Allah tarafından çocuğa besmele okumayı öğreten islam alimi, çocuğun anne ve babası için cehennem azabına girmemesi için senet yazdırılmasına vesile olmaktadır.
 • Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in anahtarı olan besmelenin faziletleri besmele ile tüketilen yemeğe bekeret hasıl olmasına vesile olduğu gibi, başlanması gereken işin de hayır ile sonuçlanmasına vesile olmaktadır.
 • Besmele ile başlanmayan her önemli işin mutlak suretle eksik yani noksan kalması söz konusu olacağı gibi, besmelesiz haneye giriş yapılması durumunda da şeytanın söz konusu hanede hazır bir vaziyette bulunmasına ve hane içerisinde huzursuzlukların, rızık bereketsizliğinin kavga ve kargaşaların hasıl olmasına neden olmaktadır.
 • Hane içerisine giriş yapılması ile birlikte besmele çekilmesi durumunda, şeytan; ”bu haneye girmeme imkan yok” diyerek geri dönmesine vesile olmaktadır.
 • Ahirette amel defterinde 700 adet besmele bulunan bir kimsenin Yüce Allah’ın izni ve lütfu ile sonsuz cehennem azabından kurtulmasına vesile olmaktadır.
 • Besleme ile yazı yazılması durumunda işin kolaylaşmasına ve Yüce Allah’ın o kulundan razı olmasına vesile olmaktadır.
 • Samimi bir şekilde besmele ile işe başlayan bir kimsenin kul hakları haricindeki günahlarının bağışlanmasına vesile olmaktadır.
 • Yemeğe besmele ile başlanması ve sofra henüz kaldırılmadan elhamdülillah denilerek sofradan kalkılması durumunda, kişinin günahlarının bağışlanmasına vesile olmaktadır.
 • Besmelenin 1000 defa okunması durumunda, okuyan kimse için 4 bin günahının afedilmesine vesile olmaktadır.
 • İçerisinde besmele yazılan bir kağıdın yerden alınması durumunda, alan kişinin Allah dostları arasına dahil edilmesine vesile olmaktadır.
 • Helaya giriş yaparken besmele çekilmesi durumunda, okuyan kimsenin avret bölgesinin cinler tarafından görülmemesine vesile olmaktadır.
 • Hane kapısının besmele çekilerek örtülmesi durumunda, hanenin şeytandan korunulmasına vesile olmaktadır.

Müslümanın hayatında mutlak olarak yer alması gereken besmelenin faziletleri besmele bu bakımdan günlük öğünlerimiz sırasında, evimize giriş ve çıkışlarımızdan, toplu taşıma aracına ve aracınıza bindiğimizde, seyahat esnasında, bir işe başladığımızda, uyuma zamanımızda ve özetle günlük hayatımızın her alanında yer almasına özen göstermeliyiz.