Bir Haftada Etkisini Gösteren Güzellik Duası

Bir Haftada Etkisini Gösteren Güzellik Duası

Bir Haftada Etkisini Gösteren Güzellik Duası
Bir Haftada Etkisini Gösteren Güzellik Duası

Güzellik duası, mümin kadınların en sık okudukları dualardan birdir. Bu dua Allah’ın güzellikle ilgili esmalarından oluştuğu için kişinin yüzüne adeta “nur'' iner. Güzellik duası Allah’ın 12 esmasının okunması ile yapılmaktadır. Son derece kolay bir icrası vardır. Ancak duanın usul ve adabına tamamen uymak gerekir. Kuran’da “kadın” kelimesi ile “güzellik” sözcüğü tam 12 ayette bir arada kullanılmıştır.


“O yarattığı her şeyi güzel yapmış ve ilk başta insanı çamurdan yaratmıştır.” (Secde-7)
“Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır.” (Tîn-4)
“Oralarda, huyu güzel, yüzü güzel kadınlar var.” (Rahmân-70)

Güzellik duasının yapılma zamanı yatsı namazı sonrasıdır.
Yatsı namazı sonrası yapılacak güzellik duasının mutlak surette yalnız bir ortamda yapılması gerekmektedir. Bu durum duanın önemli şartlarından biridir.
Ayrıca dua öncesi mutlaka abdest alınmalı ve duaya öylece başlanmalıdır. Ayrıca her gece yatmadan önce abdest alarak öylece uyumanın hem psikolojik hem de bedensel sayısız fazileti olduğu artık tespit edilmiş gerçeklerdendir.

Güzellik duasının sözleri

Güzellik duası öncesi euzubesmele çekilir ve ardından Hz. Peygamberin dualara başlarken okuduğu şu kısa cümle söylenir:

“Süphane rabbiyel aliyyil alel vehhab”

Bu sözden sonra 12 esmanın okumasına geçmeden evvel 1 defa Fatiha suresi okunur. Ardından şu 12 esmanın her biri 3’er defa okunur.

El-Musavvir ( 3 defa okunur )
El-Latif ( 3 defa okunur )
El-Mucib ( 3 defa okunur )
El-Vedud ( 3 defa okunur )
El-Hamid ( 3 defa okunur )
El-Kadir ( 3 defa okunur )
El-Muktedir ( 3 defa okunur )
El-Batın ( 3 defa okunur )
En-Nur ( 3 defa okunur )
Er-Reşid ( 3 defa okunur )
El-Azim ( 3 defa okunur )
Er-Rahman ( 3 defa okunur )

Bu duada en önemli detay esmaların sırasıdır. Buradaki sıra kesinlikle bozulmamalı ve her esma 3 defa okunduktan sonra ardından gelen esmaya geçilmelidir.
Esmaların okunması bittikten sonra yine 1 defa Fatiha suresi okunmaktadır. Yani Fatiha surelerinden biri esmalardan önce biri esmalardan sonra okunacaktır. Dua bittiği zaman eller yüze sürülecek ve tasdik anlamında “amin” denilecektir.

Bu duayı 7 gün usulüne uygun okuyan kişinin Allah’ın izni ile cildi temizlenecek, yüzüne ışık gelecek, duruşu değişecek ve bizatihi kendisi de değişimi fark edecektir. Kişi isterse bu duayı 7 günle sınırlı tutmayıp devamlı da okuyabilir. Bu durumda çok mucizevi sonuçlara inşallah ulaşılabilir.

Hz. Muhammed’in güzelliğe bakışı

"Allah güzeldir, güzelliği sever. Allah kendi nimetini kulunda görmeyi sever; pislik ve kötülüğü sevmez." (Kenz-ül Ummal)

“Kadınlar içerisinde en hayırlısı; ona baktığında sana neşe ve sevinç veren, kendisine bir şey emredecek olursan sana itaat eden, ondan ayrılacak olursan özel yaşantısı ve senin malın konusunda seni koruyan (sevmediğin şeyleri yapmayan)dır.” (Taberî)

“Hayırları yüzü güzel olanların yanında arayın.” (Ebû Ya’lâ)

“Elbisenizi yıkayınız. Saçlarınızı düzeltiniz. Dişlerinizi fırçalayınız. Tertemiz olmaya ve güzelleşmeye çalışınız...” (Camiu’s Sağir)

“Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!” (Nur-31)