On Esma ve Bir Niyaz ile Etkili Zayıflama Duası

On Esma ve Bir Niyaz ile Etkili Zayıflama Duası

On Esma ve Bir Niyaz ile Etkili Zayıflama Duası
On Esma ve Bir Niyaz ile Etkili Zayıflama Duası

Zayıflamak için dua en fazla aranan ve en fazla tatbik edilen dualardan biridir. Çünkü fazla kilolar günümüz insanının en büyük problemlerindendir.

Zira şişmanlık sadece görünüşle ilgili bir sıkıntı olmayıp çok sayıda hastalığın da sebebidir. Fazla kilolar kişiyi hem psikolojik hem de fiziksel olarak çok fazla etkileyerek bireyi mutsuzluğa itmektedir.
Kişi diyet konusunda üstüne düşeni yapacak ve manevi güç bulmak için dua etmeyi ihmal etmeyecek.

Zayıflamak için duanın sözleri şöyledir:

“Süphane Rabbiyel aliyyil alel vehhab”

Ya Rahman
Ya Nafi
Ya Melik
Ya Selam
Ya Azim
Ya Mucib
Ya Vedud
Ya Muktedir
Ya Batın
Ya Nur

Ve şifaül lima fissuduri ve hüdev ve rahmetül lil müminin.”

Hz. Muhammed’in zayıflama ve yemek adabı ile alakalı hadisleri

"İnsana belini doğrultacak birkaç lokma yeter. Bunu yapamıyorsa; karnının üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de teneffüs etmeye ayırsın." (Tirmizî)

Bir kişinin yiyeceği iki kişiye, iki kişinin yiyeceği dört kişiye, dört kişinin yiyeceği de sekiz kişiye yeter. (Tirmizi)

Kâfir yedi bağırsak dolduracak kadar yer, mümin ise tek bağırsak dolduracak kadar yer. (Müslim)

Biriniz yemek yerken: ‘Bismillah’ desin; başta söylemeyi unutursa hatırladığı an söylesin. (Yemeğin) ‘Başında da sonunda da Bismillah’ desin. (Ebu Davud)

Yemeğin bereketi hem yemekten önce, hem de yemekten sonra elleri yıkamaktadır. (Tirmizî)

Ayrıca Hz. Peygamber az yemenin, doymadan sofradan kalkmanın, lokmaları ağza göre almanın ve iyice çiğnedikten sonra yutmanın önemine de çeşitli vesilelerle değinmiştir.

İslam’ın ilk yıllarında belki müminlerin doktora ihtiyacı olur düşüncesi ile bir hekim devamlı Hz. Peygamber ve ashabının yanında kalır. Fakat çok uzun süre kimse hastalanmaz. Doktor da Müslümanların niçin hastalanmadığını Hz. Peygambere sorar. Peygamber efendimiz “Müslümanlar tam olarak acıkmadan sofraya oturmazlar ve sofradan doymadan kalkarlar.” cevabını vermiştir.

Bu dua, diyet yapan kişilere manevi destek olacak ve diyetin başarılı sonuçlar vermesine yardımcı olacaktır. Dua gibi etkili bir manevi güçle desteklenmiş diyetlerin başarıya ulaşması unutmayınız ki her zaman çok daha mümkün olabilmektedir.