Cuma Günü Okunacak Rızık Duası

Cuma Günü Okunacak Rızık Duası
Cuma Günü Okunacak Rızık Duası

Cuma Günü Okunacak Rızık Duası; Rızık insan hayatının devamı için gerekli olan maddi ve manevi ihtiyaçlarıdır.

Yani kısaca insanın hayatını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyacağı her şeydir. Bu denli elzem olan bu ihtiyaçlar için kişi, Rezzak olan Rabbinden rızık için ve verilen rızkın devamı için dua ve niyazla yardım istemesinden, içinde olduğu sıkıntı var ise o sıkıntılardan halas olup selamete erişebilmesi için yardım istemesinden daha doğal bir şey yoktur.

Yapılan duaların büyük bir kısmı rızık temini ve rızkın devamı içindir. Kişi özellikle gece teheccüdde, sabah namazından sonra ve özellikle günlerin en şereflisi olan cuma günü rızık dualarını ve zikirlerini daha çok okumalıdır. Günlük maddi rızıklar sabah namazı tayin olduğu için bu saatler, rızık duaları için en uygun vakit dilimidir. Cuma günü içinde duaların kabul olunacağı bir zamanın var olduğunu bildirilmesi nedeni ile, önemli bir haceti olan kişi cuma gecesini ve gününü dualarla değerlendirmeye gayret göstermelidir. Duaları kabul edecek olan Allahu Tealadır. Kul Rabbine yöneldiği müddetçe mahrum kalmaz, zelil olmaz biiznillah.

Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman yani cuma selası okunduğu zaman camilere koşulması, alış verişi kesmeleri Cuma Suresinde emredilmektedir.

Bu ayet-i kerimeden anlaşılacağı üzere bu saat dilimi Allahu Teala ile buluşma için en mubarek vakittir. Ve de dua ve niyaz için en güzel zamandır.

Cuma Günü Okunacak Rızık Duası

Cuma namazı kıldıktan sonra, oturuşunu bozmadan ve kimseyle konuşmadan aşağıdaki rızık duası 70 defa okunur.

“Allahumme Ya Ganiyyu,Ya Hamidu,Ya Mubdiu Ya Mu’idu,Ya Rahimu Ya Vedud.

Eğisni bi helalike an haramike ve bi-taatike an ma’siyetike ve bi fadlike ammen sivake.”

”Ey zengin olan tek Gani, Ey hamd edilmeye layık olan tek Hamid ola Allahım ,ey her şeyi yoktan ilk defa var eden Mubdiu varlıkları yok ettikten sonra tekrar yaratan tek Mu'idu olan Allahım ,ey sonsuz merhamet sahibi ve  ey gönüllere muhabbet veren Allahım.

Helalin ile beni razı eyleyerek haramdan koru, sakındır. Allah'ım Senin emirlerini, farzlarını yerine getirirken itaatsizlik etmekten, günaha girmekten ve Sana isyan etmekten beni koru muhafaza eyle. Lütfunla ve kereminle bana Senden başkasını unuttur."