El-Mukitü (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna

El-Mukitü (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna

El-Mukitü (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna
El-Mukitü (Celle Celâlühü) Esma-ül Hüsna

Mukît

Azık veren.

Her yaratılmışın rızkını ihsan eden. Bedenlerin ve ruhların gıdasını yaratıp veren, gücü yeten ve koruyan.

Gıdalandıran, besleyen, bakıp gözeten, muktedir olan, her şeyin karşılığını veren, gözetici ve şahit.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

"Kim güzel bir işte) aracılık ederse, ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir (işte) aracılık ederse, ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah’ın her şey üzerine Mukit'tir (her şeyi gözetip karşılığını verir)" (Nisa, 85)

Herkese uygun olarak gıdalarını yaratan O'dur.

Çalışmanın, sebeplere sarılmanın ibadet olduğunu bildiğimiz için çalışacağız, çalışırken Rabbin rızasını isteyeceğiz. Bize uygun gıdamız bizim gölgemiz gibi bizi takip eder. Gölgenin peşinden gidenler sonuna varamadan öldüler.

Midemizi helal ve temiz gıdayla, aklımızı şeriat ve tabiat ilimleriyle, gönlümüzü Allah sevgisiyle gıdalandıralım.

Tenbih: Müslüman Allah'tan başka kulların ihtiyaçlarını karşılayan, işlerini düzenleyip yürüten, onlara azık ve rızık veren olmadığını ve en üstün rızkın akıl nimeti olduğunu bilmelidir. Müslüman, gücü yettiğince yakın-uzak ve güçlü zayıf ayrımı yapmaksızın muhtaç insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmalıdır. Önce yakınlarını tercih etmeli yoksa başkalarına yönelmelidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor: "Azık isteyene vermemek, kişiye günah olarak yeter."

Havas ve Esrarı

El-Mukit ism-i şerifi, rızkın bol olması, kimselere muhtaç olmamak ve bereket için, "Ya Mukit Celle Celalühü" diyerek 550 kere okunur.
Kötü huylu çocuğu olan bir kimse El-Mukit ism-i şerifini "Ya Mukit Celle Celalühü" diyerek 7 kere bir boş kaba okusa ve o kabı su ile doldurup o kötü huylu çocuğuna içirse Allah'ın izniyle o çocuğun huyu güzelleşir.
Oruçlu kişi El-Mukit ism-i şerifini 7 defa toprağa okur o toprağı temiz su ile ıslatır ve koklarsa Allahü Teala kendisine güç ve kuvvet verir.
Bu ismi şerifi 550 kere "Ya Mukit Celle Celalühü" diyerek okuyanın malında bereket hasıl olur.