Hayırlı Bir Eş Duası

Hayırlı Eş Duası
Hayırlı Eş Duası

Hayırlı Eş Duası, İlk başta Rabbim herkese hayırlı eş ihsan etsin çünkü hayırlı eş huzurun başlangıcıdır. Hayırlı eşe sahip olmak ise Allah'ın bize bir lütfudur. Hayırlı eş ve sevdiğiyle evlenmek isteyenler için birkaç dua açıklaması yapacağım.

Allah bütün erkek ve bayanlara hayırlı bir eş nasip eder. Hayırlı eş duası etmek için duaya başlanmadan önce abdest alınmalı. Kıbleye yönelmeli, besmele çekilmeli. "Bismillahirrahmanirrahim" Tevbe edilmeli ve günahlarının afvı istenmeli. En kısa tevbe ise şöyledir. "Estağfirullah, estağfirullah, estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyül kayyümü ve etübileyh" Allah'a çokça hamd etmeli, peygamber efendimize salavat getirmeliyiz. Hamd şudur: "Elhamdulillah" 3 kere. Salavat: Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed. Her ikisini ise şöyle okuyabilirsiniz. "Elhamdülillahi rabbil alemiyn, vessalatü vesselamü ala Resuline Muhammedin ve ala alihi ve sabhibi ecmaiyn. Daha sonra "Subhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab" denmeli. Ve okuyup bitirdikten sonra Allah dan dilediğiniz ne ise istersiniz. En son olarak duayı bitirmek için şöyle okunur. "Subhane Rabbike Rabbil- izzeti amma yesifun. Ve selamun alel- mürseliyn. Velhamdülillahi Rabbil alemiynel Fatihah ve messalavat" denir.

Evlenmek bir Müslüman için tüm peygamberlerin ortak sünneti ile amel edilerek, Peygamber efendimiz "evleniniz, çoğalınız; çünkü ben sizin çokluğunuzla diğer ümmetlere övüneceğim" Evlenmek ten maksat islama uygun huzurlu bir aile yapısı ile Allah yolunda insanlara hizmet etmeyi gaye edinmiş hayırlı nesiller bırakmaktır. Yoksa kadın ve erkek cinsel duygularını tatmin etmekten ibaret değildir. Amaç hem haramdan korunmak hem de islam yolunda hayırlı bir evlilik ile bu dine ve topluma hayırlı evlatlar edinmektir. Ey aşık sen eşini hayırla bekle ve dua etki Rabbin de sana bunu karşılığında hayırlı bir eş ihsan etsin ve bu hayır geleceğe kalsın. Bilinmelidir ki siz neyseniz eşinizde odur.

Hayırlı eş için hayırlı olmak gerekir. Arı arar isen gül bahçesine git, ne arrasın çöplükte? Hiç gördün mü sen bir arı, dolaşırken pislikte? İffet ararsan iffetli ol, ahlak ararsan ahlaklı ol. Sadakat ararsan sadık ol, ne ararsan önce sen o ol.

Hayırlı evlilik isteyenler ve hayırlı eş duası edenler Furkan suresi 74. ayeti kerimeyi çokça okuyun ve tekrar edin inşallah ayetin yüzü suyu hürmetine rabbimden ayetteki gibi ahirette göz aydınlığı olacak eş nasip etmesi için dua et. Biz insanoğlu başımız sıkıştıkça dua ederiz fakat biz insanlar her zaman dua eksik etmememiz gerekmektedir. Bizler dua ederek içimizdeki duygu ve düşüncelerimizi Yüce Rabbimizle paylaşır, ne istiyorsak ona iletiriz. Onunla içten ve samimi bir şekilde dua vasıtası ile iletişime geçeriz. Dua ile Rabbimizden bir şeyler istemenin yanı sıra, istediğimiz şeylerin gerçekleşmesi için elimizden gelenleri de yapmalıyız. Tabi ki Allah gören ve duyandır duaları kabul eder iyisini, temizini ihsan eyler fakat dua edip çekilip kenara oluşuna bırakmayın elinizden gelen gayreti gösterin. Yaratılmış her insan mutlu olacağı bir eş aramaktadır. Rabbim, bir insanı koy kalbime ama o insan senin de sevdiğin bir insan olsun. Ve beni öyle bir insana sevdir ki, o insanın kalbinde sen olasın. Ki ben o insanın kalbinde seni bulayım. Beni öyle bir insanla buluştur ki benden önce onunla buluşmuş sen olasın. Onunla el ele tutuştuğumda ikimizin elinin üstünde senin elin olsun. Bana öyle gözler göster ki ben o gözlerden seni göreyim. Bana öyle bir sevgili ver ki bakışında cenneti göreyim. Onunla öyle bir yolda yürüyelim ki klauzumuz sen olasın Yüce Rabbim. Öyle bir sevgili ver ki bana, ona sarıldığımda kainat bize bakıp birbirine sarılsın. Bize öyle bir sevgili ver ki Rabbim sevgimizden Hz. Muhammed (sav) sevilsin. Amin. Ve son olarak tüm bekarların Söylemesi gereken dualardan biri ise şudur.

Allah'ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle. Rabbim dualarınızı kabul eder inşallah