Kredi kartıyla umreye gidilir mi

Kredi kartıyla umreye gidilir mi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılı umre programı kapsamında kutsal topraklara gitmek isteyenlere taksit imkanı sunmaya başladı.

Diyanet bu kapsamda Albaraka Türk Katılım Bankası ile protokol imzaladı. Yapılan protokol anlaşmasına göre bu sene umreye gitmek isteyen vatandaşlar, ödemelerini fark alınmadan 4 veya 6 taksitle ödeyebilecek. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Dursun Aygün, “Bu uygulama vatandaş açısından çok büyük kolaylık sağlayacak” diye konuştu.

Peki taksitle umre dinen caiz mi? Diyanet’in taksitle umre imkanı sunmaya başlayacağı haberleri beraberinde “Taksitle umre caiz mi” sorusunu gündeme getirdi. Dinimize göre, faizli kredi çekmek caiz değildir. Bu bakımdan böyle bir para ile hacca gitmek doğru değildir.

Kredi kartı ile taksitlendirerek hacca gitmek konusunda ise kimi ilahiyatçılardan “sakıncalı” açıklamaları gelse de, Diyanet’e göre bunda bir sakınca bulunmamaktadır. Diyanet çevrelerinin görüşlerine göre, çünkü bunda her hangi bir faizli muamele uygulanmamaktadır. Kredi kartı tek çeşit değildir. Faizli olanı var, faizsiz olanı vardır. Gününde ödeneni var, geciktirileni var. Şayet kartla satın aldığınız malın parasını (sözleştiğiniz) günü geçirmeden öderseniz, faize düşmeden ödemiş olursunuz.

Böylece kredi kartınızdan gelen bir mahzur söz konusu olmaz. Kartın borcunu gününde ödemez de geciktirirseniz, elbette borcunuzu faizli ödemek zorunda kalırsınız. Böylece kartınızın mahzuru söz konusu hale gelmiş olur, Bütün mesele, karta tanınan faizsiz ödeme müddetinin geçirilmemesinde, geç kalıp ta faiz ödemek zorunda kalınmamasındadır. Faiz ödemeden kullanıyorsanız, mahzuru yok. Faiz ödeyerek kullanırsanız mahzuru çok