Mevlit Gecesi Duaları

Mevlit Gecesi Duaları
Mevlit Gecesi Duaları

Mevlit ; doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, bu günü ülkemizde 14-20 Nisan tarihleri arası olarak belirlemişlerdir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Müslümanlar, bu gecede gerek evlerinde gerekse camilerde çeşitli namaz kılarlar ve dua ederler. Mevlid Kandili’nde 12 rekat namaz kılabileceğiniz gibi 4 rekatlık tesbih namazı da kılınabilir.

Bu gece de genelde yapılanlar ise şunlardır: Kur”ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur”ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.Peygamber Efendimiz (sas)”e salât ü selâmlar getirilmeli; O”nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Bol bol zikir ve dua edilmeli

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihi’l–ukadü ve tenfericü bihi’l–kürabü ve tuqdâ bihi’l–havâicü ve tünâlü bihi’r–reğâibü ve hüsnü’l–havâtimi ve yüsteska’l–ğamâmu bivechihi’l–kerîmi ve alâ âlihî ve sahbihî fî külli lemhatin ve nefesin biadedi külli ma’lûmin leke.

Anlamı:

Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.