Rabbena Atina ve Rabbenafirli Duaları

Rabbena Atina ve Rabbenafirli Duaları 

Rabbena Atina ve Rabbenafirli Duaları
Rabbena Atina ve Rabbenafirli Duaları

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in sık sık okuduğu Rabbena atina duası Bakara suresinin 201. Ayetinde, Rabbenağfirli duası ise Hz. İbrahime ait olan ve İbrahim suresinin 41. ayetinde yer alır. Her iki dua da Kuran-ı Kerim’de ayet olarak geçer. 

Rabbena Duası Kuran-ı Kerim sürelerinden ve aynı zaman da namaz sürelerinden biridir. Kıymetli süreler arasında olan rabbena duasının anlamı da büyüktür. Bu duanın şifası çok olduğundan namazlardan sonra bol bol okumakta fayda vardır.

Rabbena Atina ve Rabbenafirli dualarının genel konuları dünya ve ahiret hayatı için af dilemek, Cehennem azabından korunmak, sağlık ve sıhat bulmaktan bahsetmektedir.Her iki duada kılınan Namazların oturuluşunda Salli ve Barik dualarının hemen ardından Vitir namazı sırasında okunan kunut dualarının yerine (Kunut dualarını bilmeyen kişiler için.) okunur.

Cenaze namazı kılındığı sırada 3. Tekbirden sonra okunacak olan duaları bilmeyen kişiler Rabbena atina duasını okuyabilirler.

Rabbena duası, vakit namazlarında oturuşlarda Allahümme Salli ve Allahüme Barik dualarından hemen sonra okunmaktadır. Namazlarda Allahümme Salli ve Barik' ten sonra Rabbena duası okumak sünnettir. Okunmadığı zaman da namazımız bozulmuş olmaz fakat sünneti eda etmediğimiz için sünnet sevabı kazanılmamaktadır.

Bu dualar, bir müslümanın tüm ihtiyaç ve dileklerine cevap verecek genişlikte anlamlı manalı bir duadır. Onun için bu duayı her namazımızın bitim oturuşunda salli ve barikten hemen sonra okumakta fayda vardır.

Rabbena Atina Duasının Okuşunu:

- Rabbenâ âtina fid’dünyâ haseneten ve fil’âhirati haseneten ve kınâ azâbennâr.

Rabbena Atina Duasının Meali :

- Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.Rabbena Atina Duasının Arapça Yazılışı :

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

Rabbenağfirli Duasının Okuşunu :

-Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-Mü’minine yevme yekûmü’l hisâb.Rabbenağfirli Duasının Meali :

-Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla. Rabbenağfirli Duasının Arapça Yazılışı :

رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ