Safer Ayında Okunması Gereken Dualar

Safer Ayında Okunması Gereken Dualar

Safer Ayında Okunması Gereken Dualar
Safer Ayında Okunması Gereken Dualar

Safer ayının hangi tarihe denk geleceğini ve bu ayda okunması gereken duaları merak edenler için bilgiler paylaşacağız.

Safer ayı; Muharrem ayınının sona ermesiyle başlayan ayın ismidir. Dini ayların ikincisi olan Safer ayının manası ise; belaların 1.kat semaya gönderildiği felaket ayı olmasıdır.

Safer ayında yaşanan kötü olayların başında ise Peygamber Efendimiz S.A.V ölümüne neden olan hastalığının başlamasıdır. Bundan dolayı tüm Müslümanları bu ayda bir hüzün ve üzüntü kaplar.

Yine Safer ayında meydana geldiği söylenen hadiselerden bazıları ise şunlardır; Levhi Mahfuz’dan birinci kat semaya 320.000 bela iletilmiştir ve bu iletilen belaların her biri her sene bize gönderilecektir. Bu sebeple semaya iletilen belalardan birininde bizi etkilememesi ve bize belaların gelmemesi amacıyla safer ayını bol bol dua, namaz ve tesbihatla geçiririz.

Safer Ayında Okunması Gereken Dualar

Safer Ayının ilk gece yarısından sonra yeryüzüne nazil olacak belalardan -biiznillahi Teala- muhafaza olmak için imsaktan önce dört rekat nafile namaz kılınır.

Nafile Namazını aşağıda anlatıldığı biçimde kılmanız gerekmektedir.

Birinci rekatta;Fatiha’dan sonra 17 Kevser suresi İkinci rekatta;Fatiha’dan sonra 5 İhlas suresi Üçüncü rekatta;Fatiha’dan sonra 1 Felak suresi Dördüncü rekatta;Fatiha’dan sonra 1 Nas suresi okuyup selam verilir. Ayrıca 7 defa denir . Sonra eller kaldırılıp 11 defa Salat-ı Münciye okunur.
Okuduktan sonra denir Bu duâlarda “Beni ve efrâd-ı ailemi ve bilcümle mü’minleri yer ve gök âfatlarından ve cemî’ belâlardan muhafaza buyur ya Rabbi!” diye duâ edilecekdir.

Sefer Ayının son Çarşamba gecesi vaya gündüzünde iki rekat namaz kılınır.

Şöyleki;Her iki rekatta Fatiha’dan sonra 11 İhlas Suresi okunur. Namazdan sonra Ayın ilk Çarşambasında kılınan namazın arkasından yapılan istiğfar ve dualar aynen yapılır. 7 defa istiğfar edilir. Sonra eller kaldırılıp 11 defa Salat-ı Münciye okuyup denir.

Sonrasında yine “ Beni ve efrâd-ı ailemi ve bilcümle mü’minleri yer ve gök âfatlarından ve cemî’ belâlardan muhafaza buyur ya Rabbi!” diye duâ edilecekdir…

Safer ayında her gün okunması gereken dualar:

Safer ayı her gün mutlaka 100 kere “LA HÂVLE VELÂ KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZİYM” denilmelidir. Günde 100 kere söyleyenden, en hafifi fakirlik olmak üzere 70 çeşit bela, musibet kaldırılır.

Ayrıca yine safer ayında (ve her zaman) her gün mutlaka günde 100 kere salâvat getirmek lazımdır. salâvat çok bela ve musibetleri çevirir, dünya ve Ahirette kurtuluşuna sebep olur.

En efdal Salâvat’ı Şerife:

Ellahumme sâlli âla seyyidina Muhammedin ve ve âla âlihi ve sahbihi efdâle salevatike ve adade me’lumatike ve bârik ve sellim