Ayetel Kursi ile ilgili Hadisler

Ayetel Kursi ile ilgili Hadisler
Ayetel Kursi ile ilgili Hadisler

Gece yarısı inmiş olan bu (Ayet-el Kursi) Ayeti, Hz. Muhammed (SAV) Efendimiz, Zeyd’i (RA) çağırarak yazdırmıştır.Ayet-el Kûrsi indiğinde, dünyadaki tüm putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.Şeytanlar birbirleriyle çarpışıp kaçarak, iblis’in yanına giderek buluşmuşlar ve ona bu hareketliliği ve karışıklığı haber vermişlerdir.

Peygamber Efendimiz’in(SAV) Ayet-el Kûrsi’de geçen “Yâ Hayyu – Yâ Kayyumu”, “Hayy ve Kayyum olan Allah’ım Senin Rahmetinle yardım isterim”buyurarak (üzüntü ve üzüntü anında) etmiş olduğu duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmektedir. Bundan dolayı bu Ayet-i Kerime’de, bazısı açık, bazısı gizli saklı olmak suretiyle onyedi yerde Allah’u Teâlâ’nın İsmi geçmektedir.Yatmadan okuyana Allah’u Teâlâ tarafınca bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Allah(İbadete en lâyık olandır), Ondan başka ilâh yoktur. Diridir (öncesiz ve ebedîdir), Kayyumdur (yaratıkların tüm işlerini düzenleyicidir. Yaratmada, rızık vermede mahlûkâtın yegane haiz ve hâkimi olup her şey onun yardımıyla ayakla durur) Onu ne bir uyuklama alır, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne var ise hepsi onundur. O’nun izni olmaksızın yanında kim şefaat edebilir? O, (tüm yaratılmışların) önlerindekini (dünyadaki tüm yaptıklarını, açıklar gizlediklerini), Kendisinin dilediğinden başka hiçbir şeyi kavrayamazlar.

Yatağına girdiğin zaman Ayetel Kürsi’yi oku. Hz. Muhammed (SAV) Efendimiz şöyle buyurdu ; “ Kim farz namazın hemen ardından Ayet-el Kûrsi’yi okursa, diğer namaza kadar Allah’ın C.C. korumasında olur.” Bu hadis sebebiyle her farz namazdan sonrasında ayetül kürsi okunması mümkün. Doğum meydana getirecek kadının, Ayet-el Kûrsi, duasının hepsini okumalı, Felâk ve Nâs Sûrelerini de okuyarak Allah’u Teâlâ’ya sığındırılması gerekir (Hadis-i Şerifle bizlere bildirilmiştir). Hz. Muhammed (SAV) Efendimiz buyurmuştur ; O herhangi bir yiyecek yada katık üstüne okunursa kesinlikle Allah C.C. o yiyecek ve katığın bereketini çoğaltır. Ayet-el Kûrsi duasının şeytanları, insanların yanından kovmakta oldukca etkili bulunduğunu söylemişler, ek olarak saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım etmiş olduğu sahir(büyücü), kâhin, falcı, nefis ve kösnü ehli, zulüm ve gazab erbabı üstüne içten gelerek okunulduğunda şeytanlardan korunmakta ve etkisiz hale getirmekte de büyük gücü bulunduğunu denemişlerdir.

İstediğimiz bir murada ermek için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkında o talep Allah’ın C.C. izniyle hasıl olur (ne bir tamamlanmamış ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi oldukça önemlidir). Çocuğa musallat olan cinler için 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa Allah’u Teala’nın izni ile şifa bulur.

Yemeğe okunursa yiyecek bereketlenir. Unutkanlığı gidermek için sürekli Ayet-el Kursi okumamızı Hz. Ali buyurmuştur. Bir kişi evinden ve iş yerinden çıkmadan Ayet-el Kursi okursa her işinde başarılı olur ve hayırlı işleri muvaffak olur. Ayrıca, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona yakarma ile istiğfar ederler.