Cenaze Geçerken Okunacak Dualar

Cenaze Geçerken Okunacak Dualar
Cenaze Geçerken Okunacak Dualar

Cabir b. Abdullah şöyle nakletmiştir: Yanımızdan bir cenaze geçmişti. Resulullah ( sav ) hemen o cenaze için ayağa kalktı. Biz de ona uyarak kendisi ile beraber ayağa kalktık ve: “Ey Allah’ın Resulü! Bu bir Yahudi kadınının cenazesidir.” dedik. Bunun üzerine Hz. Peygamber ( sav ): “Şüphesiz ölüm korkunç bir şeydir. Cenazeyi gördüğünüzde hemen ayağa kalkınız.” buyurmuştur.

Bir diğer rivayette ise; Kays b. Sa’d ile Sehl b. Huneyf, Kadisiyye’de bulunurlarken yanlarından bir cenaze geçti. Bunlar ayağa kalktılar. Kendilerine; bu cenaze, bu yer halkındandır, denildiğinde Kays ile Sehl de: Resulüllah’ın ( sav ) yanından bir cenaze geçmişti.

Allah Resulü, ayağa kalktı. Bunun bir Yahudi cenazesi olduğu kendisine bildirildiğinde: “Bu da bir insan değil mi?” buyurdu.

Yoldan cenaze geçerken, cenazeye saygı duruşunda bulunulmaz ancak yoldan geçerken ayağa kalkılıp okunur, dua edilir. Peygamber Efendimiz ( sav ) bir kabrin yanından geçerken yanındakilere “Selam size ey mü’minler yurdunun sakinleri!” diyerek selam vermelerini emir buyurmuşlardır. Mezarlıktan geçerken  Fatiha ve İhlas suresi okunur, o mezarlıkta yatan Müslümanların ruhuna bağışlanır. Peygamberimiz cenaze geçerken şu duaları okuduğu bildirilmiştir.

Dua: Sübhânallâhi lâ yemût.

Anlamı:

Ezeli ve ebedi hayat sahibi Allah’ı takdis ederim.

Bir başka dua: Lâ ilâhe illallâhu’l-hayyüllezî lâ yemût.

Anlamı:

Ölmeyen ve devamlı hayat sahibi olan Allah’tan başka ilah yoktur.
Bismillah ve milleti resûlillahi sallallahü aleyhi ve sellem.
Resulü Ekrem Efendimiz cenaze kabire konulunca bu duaları okurlardı.