Evlilikte Bekaret Aranmalı Mıdır

Evlilikte Bekaret Aranmalı Mıdır
Evlilikte Bekaret Aranmalı Mıdır

İslam dini insanların yalnız ahiret değil dünya hayatlarının da düzen ve düzen içinde devamı içindir. Bu hususta bazı meselelerde bazı hususlar farz olarak kati bir halde emredilirken bazı hususlarda da bir ekip faydalardan dolayı tavsiye mahiyetindedir. Evlilik mevzusunda da bekaret yada bakirelik hususu da bu kısımdandır.

Evlilik insan hayatında bir yada daha çok yine edebilecek bir husustur. Evlilikte her insanın dengi ile evlenmesi insanoğlu tarafınca da makul karşılanan bir durumdur. Evlenecek olan şahıs için devamlı önde tutulması ihtiyaç duyulan mevzu karşı tarafın dininde ve ahlakında iyi olmasıdır. Bunlardan sonrasında adam için evleneceği kızı bakire olarak araması tavsiye edilmiş olan bir husustur ve bu tavsiyeyi meydana getiren peygamber efendimizdir. Şu sebeple bir hadis-i şerifte; “Size bekar kızlarla evlenmek gerekir. Zira onlar, döl yatağı bakımından fazlaca evlat yetiştirmeye daha istidatlı, ağzı daha tatlı, hilesi daha kıt ve azca bir şeyden hoşlanıcıdırlar” buyurmaktadır.

Aslına bakarsanız hadis-i şerife bakıldığında her şey muhteşem bir halde özetlenmiştir. Zira dul bir bayan ilk kocasından memnun kaldıysa devamlı onu arayacak onu anacaktır. Bunu açıkça söylemese de içinde bu kalacaktır. Ek olarak ilk kocasından evladı var ise haliyle bu çocuklarına ikinci kocasının imkanlarından yararlandıracak ve bu da kaçınılmaz olarak çeşitli sıkıntılara sebep olacaktır. sadece bakire bir kızın ilk göreceği eşi kendi eşi olacağından ona daha çok bağlanacaktır.