Sabır Duası ve Anlamı

Sabır Duası ve Anlamı
Sabır Duası ve Anlamı

İnsanlar dönem dönem sıkıntılı olup iradeleri dışında isyan etme duygusuna kapılabilirler. Bu dönemler de Allah’a sığınmalı ve dualar ederek zor olana katlanılmalı, yanlış isteklere ve nefislere engel olunmalıdır. Bu dönemlerde sabırlı olabilmek için sabır duaları okunmalıdır.

Peygamber efendimiz ( sav ) sıkıntısı olanların, sıkıntılarını atlatabilmeleri ve rahata kavuşmaları için :
Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.” , duasının okunmasında hayır vardır buyurmuşlardır.

Bu duanın anlamı:

“Allah’ım! Sana malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah’ım! hükmüne beni razı kıl, kaderimde bulunanı bana mübarek et, tehir ettiğinin acele olanını, acele ettiğinin tehirini istemeyeyim. Nefsimi isyandan mahrum kıl, teslimine yardımcı ol.”, şeklindedir.
Peygamber efendimiz ( sav ) sıkıntılarından kurtulmak için duasını isteyen bir sahabeye;
‘’Öfke şeytandandır. Şeytan ise ateşten yaratılmıştır. Bilindiği gibi ateş su ile söndürülür. Sizden biriniz öfkelendiğinde hemen abdest alsın’’ buyurmuş ve şu duanın okunmasında hayır vardır diyerek :
Rabbena efriğ Aleyna sabran ve sebbit ekdamena vensurna alel kavmil kafiriin.“duasıdır.

Bu duanın anlamı:

“Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızın yere sağlam basmasını sağla ve kafirlere karşı bize yardımcı ol.” duasını okuyabilirsiniz.’’, şeklindedir. Sabırlı olmaksabır kazanabilmek için bu duaların okunması ve sabah akşam Allah cc. Hamd edilmesi gerekir.