Tavaf Yapıldıktan Sonra Okunacak Dua

Tavaf Yapıldıktan Sonra Okunacak Dua 

Tavaf Yapıldıktan Sonra Okunacak Dua
Tavaf Yapıldıktan Sonra Okunacak Dua

Tavaf Yapıldıktan Sonra Okunacak Dua Arapçası

Allâhumme inneke ta’lemü sırri ve alâniyeti, fakbel ma’ziratî, ve ta’lemü hâcetî feâtini suâli ve ta’lemu mâ fî nefsî, fağfirlî zünûbî. Allâhumme innî es’elüke îmânen yübâşiru kalbi ve yakînen sâdıkan hattâ a’leme ennehu lâ yusîbunî illâ mâ ketebe lî ve rıdan bimâ kasemtelî.

Tavaf Yapıldıktan Sonra Okunacak Dua Türkçe Anlamı

“Allah’ım, Sen şüphesiz benim gizli ve aşikar (açıktan) yaptıklarımı bilirsin. Özrümü kabul eyle. İhtiyaçlarımı da bilirsin, dilediğimi ver. Benim içimde bulunanı da bilirsin. Günahlarımı bağışla.”

“Ey Rabbim, ben Senden kalbimde öyle bir iman ve yakin diliyorum ki, Senin takdir buyurmuş bulunduğundan başka bir şeyin bana dokunmayacağını bileyim. Ve senin taksimine (bölüştürmene) razı olmaklığımı Senden diliyorum, ey Allah’ım.”

Tavaf bitince bu dua okunup, çeşitli sahalarda yalvarma ve yakarma yapılır. Tavaf, Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmek demektir. Her dönüşteki dualar ayrı ayrıdır.

Tavaf birkaç çeşittir:

Farz Olan Tavaf: Bayram günü, Arafat’tan sonra yapılan tavaftır. Aynı zamanda farzdır.

Sünnet Olan Tavaf: Mekke’ye gidildiğinde Kudüm Tavafı’nı yapmaktır.

Üçüncüsü: Vacip Olan Tavaftır. O da hac vazifesi bitince, son olarak ayrılırken yapılan tavaftır.

Ayrıca nafile tavaflar da vardır. Ölen anne ve babamız veya bir dostumuz için yaptığımız tavaflar.

Aşk ile tavaf yapmak ve gereken duaları okumak, en makbul bir amel değerindedir. Peygamberimiz, tavaf esnasında birçok dualar okumuş ve bizim de okumamızı tavsiye buyurmuştur.